Data publikacji: 14 maja 2008
(aktualizacja: 10 marca 2011)

Dotacja na samochód – czy to możliwe?
Czy możliwe jest uzyskanie dotacji na zakup samochodu do firmy. Firma działa na rynku dwa lata, zatrudnia 3 osoby.

Generalnie zakup samochodu za pieniądze z dotacji to dość ciężka sprawa. W przypadku Regionalnych Programów Operacyjnych, gdzie o dotacje mogą starać się przedsiębiorcy, z konkretnych województw, zakup samochodu jest możliwy, o ile są to specjalistyczne środki transportu.

Klasyfikacja Środków Trwałych, określa jakie środki transportu należy rozumieć pod pojęciem specjalistyczne.

Zgodnie z KŚT Rodzaj 743 Samochody Specjalne obejmuje samochody sanitarne, w tym karetki reanimacyjne oraz pojazdy samochodowe, które ze względu na swą konstrukcję przeznaczone są do wykonywania innych prac niż przewóz ładunków i osób, np.:

1) pojazdy mechaniczne służby miejskiej i drogowej, pożarnicze, samochody
gaśnicze, piaskarki, polewaczko-zmywarki, asenizacyjne, pługi odśnieżne

2) pojazdy stanowiące objazdowe punkty usługowe ? (np. służące do zbiórki odpadów niebezpiecznych), warsztaty ruchome, pogotowia techniczne,

3) pojazdy załadowczo-wyładowcze – dźwigi samochodowe, pompy, sprężarki,

4) pojazdy mechaniczne – agregaty, do prowadzenia działalności operatywnej, np.
radiostacje, wozy transmisyjne, operatorskie, filmowe, wiertnicze wraz z
pomieszczeniami biurowo-mieszkalnymi.

Natomiast do podgrupy 76 należy zaliczyć:

1)Wózki jezdniowe z pomostem stałym o napędzie elektrycznym (akumulatorowe)

2) Wózki jezdniowe podnośnikowe z nisko podnoszoną platformą o napędzie
elektrycznym (akumulatorowe)

3) Wózki jezdniowe podnośnikowe, mechaniczne, wysokiego podnoszenia (widłowe)
o napędzie elektrycznym (akumulatorowe)

4) Wózki jezdniowe podnośnikowe, mechaniczne, wysokiego podnoszenia (widłowe)
o napędzie spalinowym

5) Wózki jezdniowe transportowe ze stałą platformą i żurawiem o napędzie
elektrycznym (akumulatorowe)

6) Inne wózki jezdniowe

Przedsiębiorca musi też zagwarantować, iż zakupiony środek transportu będzie służył wyłączenie do realizacji celu określonego w projekcie. Oznacza to, że zakupiony specjalistyczny środek transportu musi być ściśle związany z realizacją projektu, na który przedsiębiorca otrzymał wsparcie.

Co istotne, na żadne dotacje związane z zakupem środka transportu (nawet specjalistycznego), nie mogą liczyć firmy transportowe.

Sprawdź jeszcze:

Prosimy pamiętać, iż kopiowanie jakichkolwiek treści z niniejszego serwisu, jest możliwe tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody właściciela BierzDotacje.pl.


Poniżej znajdziesz komentarze i pytania naszych czytelników. Odpowiedzi na część z nich znajdziesz w artykułach zamieszczonych naszego serwisu.

Chciałabym założyć własną firmę a mianowicie SZKOŁĘ NAUKI JAZDY czy mogę starać się o dotację na zakup samochodu do tego celu przeznaczonego.

chcialbym zalozyc firme autoholowanie czy moge starac sie o dotacje na zakup samochodu do tego celu przeznaczonego

chciałabym założyć firmę przewozową przewóz osób czy mogę starać się o dofinansowanie na zakup busa???

Dzien dobry
Jestem studentem chciałbym pozyskac dotację na zakup samochodu dostawczego , zamierzam pracowac w firmie kurierskiej Dhl ,ale aby móc tam pracować muszę otworzyc sobie dział. gosp. i mieć samochód . Czy mogę otrzymać jakieś dofinansowanie na zakup samochodu albo na dział gosp. Proszę o odpowiedż
Z góry dziękuję.
Pozdrawiam serdecznie
Andrzej C

Witam.
Zamierzam wybudowac i otworzyc warsztat lakierniczy,inwestycja sięga okolo 200 tys zl,niestety nie stac mnie na kupno autolawety.Czy jest szansa na to zeby pozyskac srodki na kupno autolawety z dotacji unijnych?Z gory dziekuje za odpowiedz.Pozdrawiam…

chcę założyć firmę zajmujaca sie konserwacja dzieł sztuki. Potrzebuję na remont części domu-adaptację na cele pracowni i wyposażenie w sprzęt specjalistyczny. Czy mogę starać sie o dofinansowanie Unijne? Mam 3 lata pracy za soba w instytucji budżetowej zwiazanej z moja profesja, jestem artysta-konserwatorem, mój maż również.dziekuję za odpowiedz, pozdrawiam serdecznie

Chcę rozpocząć działalność tzn. szkołę nauki jazdy, jakie muszę spełnić warunki aby otrzymać dotację na zakup auta i sprzętu do prowadzenia wykładów?

Chciałabym otrzymać dotację na zakup auta, które mogę zarejestrować jako zabytek, ale niekoniecznie. Chodzi mi o auto amerykańskie, którym mogłabym zawozić ludzi do ślubu i na imprezy okolicznościowe. Czy taką działalność zaliczmy do transportowej czy można ją zaliczyć do usług ślubnych, gdyż w przyszlości chce poszerzyc ja o wynajem sukien ślubnych, potem fotografowanie slubów, a w przyszłości świadczyć usługi planowania ślubów od A do Z. Podchodzę do tego poważnie. Proszę o wszelkie informacje.
Magda

WITAM
ja mam takie pytanie chcę założyć firmę 1-osobową która będzie świadczyć usługi transportowe mianowicie czy mogę się starać o pieniądze lub jakiekolwiek dotacje na kupno samochodu z chłodnią POZDRAWIAM

Witam. Mam zamiar otworzyć firmę w kierunku transport. Chciałbym się dowiedzieć czy mogę uzyskać dofinansowanie na zakup auta dostawczego. Pozdrawiam.

Chciałbym otworzyć firmę zajmującą się Nauką Jazdy czy mogę starać się o dotację na zakup auta do tego przeznaczonego?

chciałabym otworzyć firmę nauka jazdy .jestem rolnikiem ubezpieczonym w krusie czy mogę starać się odotacje na samochód do tego przeznaczony i biuro

Witam
Chcę założyć szkołę nauki jazdy. Czy mogę ubiegać się o dofinansowanie na samochód do tego przeznaczony.

Witam!
Myślę o założeniu prywatnego przedszkola chciałam zapytać czy mogę się starać o dofinansowanie na niniejszy cel?
Pozdrawiam

Witam chciałbym założyć firmę transportową czy mogę ubiegać się o dotacje na zakup samochodu, lub jakieś pieniądze na rozruch

Witam.
Mam zamiar otworzyć szkołe nauki jazdy. Czy mam możliwość uzyskania dotacji na samochód do tego przeznaczony?

witam

chciałbym uzyskać dofinansowanie w związku z otwieraniem szkoły nauki jazdy. przez ostatnie dwa lata prowadziłem działalność która w lispopadzie została zawieszona jakie mam szanse i czy mozliwe jest uzyskanie pomocy finansowej do otwarcia mojej szkoły?

pozdrawiam

Witam mam 50 lat za pracuje lecz za około 2 tygodni będę osobą bezrobotną jestem zainteresowany otrzymaniem dotacji na pierwszą działalność która polegała by na sprzedaży kebbaba z samochodu gastronomicznego. Samochód jest przystosowany do sprzedaży takiego produktu ma odbiór sanepidu posiada zamrażarki chłodnie zaplecze socjalne itp. koszt takiego pojazdu waha się w granicy 40,000zl posiadam wkład własny na ta chwile jest to około 10,000zł z jakiej dotacji mógłbym skorzystać ?
Z góry dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam Przemysław Szafarczyk.

od 6 miesięcy prowadze działalność gosp. mianowicie jest to produkcja kredy pastewnej.aby zwiększyć produkcje muszę zakupić ciągnik siodłowy z naczepą do wywozu kredy.czy mozliwe jest uzyzkanie dotacji na potrzebny mi pojazd?gdzie szukac pomocy w uzyskaniu tej dotacji?

Witam szukam informacji odnośnie zakupu auta w klasie van lub minivan do celów rehabilitacji domowej. Czy istnieja dotacje do zakupu takiego auta i z jakich ewentualnie programów można skorzystać. z góry bardzo dziekuje

Witam!czy posiadając zespół muzyczny moge starac sie o dotacje na samochód??Chodzi o przewóz sprzętu muzycznego…

Witam
Mam zamiar założyć firmę zajmującą się prowadzeniem ewidencji czasu pracy kierowców ciężarówek i auto jet mi potrzebne do tego aby dotrzeć do przedsiębiorcy prowadzącego usługi transportowe!!! I dlatego mam pytanie czy ja jako przedsiębiorca mogę ubiegać o dofinansowanie unijne do zakupu auta ponieważ ono jest integralnym i podstawowym narzędziem mojej przyszłej działalności?? Chciałbym się tez dowiedzieć do jakiej instytucji mam składać wniosek o takie właśnie dofinansowanie??? Prosiłbym o pomoc w tej prawie i jakiś kontakt od osoby która się orientuje w temacie bardziej niż ja. Z góry dziękuje.

Witam czy można otrzymać dotację na zakup samochodu dla firmy zajmującej się montażem i naprawą napędów i bram garażowych?

witam,
Chciałabym załozyć firmę asenizacyjną. Czy jest mozliwość uzyskania dotacji na zakup wozu asenizacyjnego?

Czy z dotacji UE można sfinansować rozbudowę piekarni?

Dzień dobry. Prowadzę Ośrodek Szkolenia Kierowców. W tym roku poszerze kwalifikacje i chciałbym w związku z tym kupic pojazd ciężarowy i przystosowac go do nauki jazdy. Czy mam szansę na jakiekolwiek dotacje? Np z UE.
Dziękuję i pozdrawiam – Tomasz

Zamierzam otworzyć cukiernie czy mogę dostać dofinansowanie UE na samochód dostawczy do rozwożenia towaru ?
Dziękuję i pozdrawiam – Paweł

Witam
Jestem bezrobotnym studentem. Chciałbym pracowac w firmie kurierskiej, ale aby móc tam pracować potrzebny jest samochód dostawczy (maksymalnie 5-letni) i własna działalność gospodarcza. Czy mógłbym otrzymać jakiekolwiek dofinansowanie na zakup samochodu lub na własną działalność. Bardzo proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję.
Paweł
P.S. Czy jest jakaś możliwość dofinansowania studiów zaocznych?

gdzie pisać wnioski o dotację na wózki

Witam

Jestem bezrobotnym studentem nie zarejestrowanym w urzędzie pracy, chciałbym założyć szkołę jazdy ale nie mam na funduszy , mam pytanie czy jest możliwość otrzymania jakiejkolwiek dotacji na rozpoczęcie takiej działalności? jestem z rocznika 83 i nie wiem czy kwalifikuję się jeszcze do programu kapitał ludzki albo jakiegoś innego?Bardzo bym prosił o odpowiedź.

Czy moge kupić samochód za unijne pieniadze gdyz chciałbym założyć szkołę nauki jazdy? Chodzi o samochód przystosowany do nauki kierowców.

Witam
ja mam takie pytanie gdyż chcę założyć firmę 1-osobową która będzie świadczyć usługi transportowe ( w Europie) mianowicie czy mogę się starać o pieniądze lub jakiekolwiek dotacje na kupno samochodu do 3,5t POZDRAWIAM

Witam mam takie pytanie. Chcę założyć firmę 1-osobową która będzie świadczyć usługi kurierskie, czy mogę się starać o pieniądze lub jakiekolwiek dotacje na kupno samochodu do 3,5t

Prowadze samodzielnie prywatna praktyke pielegniarska w domu pacjenta(na wezwanie).Praca polega na dojezdzie do pacjenta do jego domu samochodem i wykonania okreslonych czynnosci pielegniarskich.
W samochodzie tym musze miec specjalistyczne narzedzia aparat ekg oraz inne materialy.Czy podczas kupna nowego samochodu na firme moge liczyc na dotacje.

witam, istnieje możliwość otrzymania dofinansowania z pup lub ue na otworzenie działalności przewozy ślubne, w tym na zakup auta. z góry dziękuje za odpowiedź. pozdrawiam

chcialbym zalozyc firme przewozowa a dokladniej kurirska czy moge sie starac na dotacje na zakupa busa

Jestem osoba niepełnosprawną, kod niepełnosprawności 05R, stopień umiarkowany. Chcę założyć firmę prowadzącą szkolenia, praca będzie wymagała ciągłego przemieszczania się, czy mogę starać się o środki na zakup samochodu, ewentualnie z jakiego programu?

Witam
Mianowicie udało mi się pozyskać w grudniu zeszłego roku pieniądze z urzędu pracy na otwarcie salonu kosmetycznego Interes kwitnie i teraz chciałabym go trochę rozszerzyć o kolejną usługę , która to polega na dojazdach do klientów i wykonywanie moich usług Sprawa jest o tyle ważna , że aktualnie dużo klientek a zwłaszcza „Panny Młode” chcą , żeby do nich przyjeżdżać i u nich w domu je przygotowywać do tak ważnej dla nich ceremonii ślubnej itd Proszę szczerze napisać czy mam szanse na dofinansowanie do kupna auta ??? Jeśli tak to jaka jest kwota możliwa do pozyskania i jaki trzeba mieć wkład własny ??? Chce jednocześnie poinformować , że pochodzę z powiatu polkowickiego – Dolny Śląsk Pozdrawiam Magdalena

Witam.
Jak zdobyć finanse na zakup samochodu (bus, 9 os. + przyczepka) w celach transportowych.

Witam,
Jestem na Krusie czyli rolnikiem i chciałabym uzyskać dofinansowanie w związku z otwieraniem szkoły nauki jazdy

jaka jest szansa pozyskać środki unijne dla bezrobotnych na zakup auta z homologacją na ciężarowe dla firmy sprzątającej?

Witam, chce otworzyc firme zajmujaca sie szkoleniem pierwszej pomocy przedmedycznej i BHP. zarowno ja jak i moj brat jestesmy dyplomowanymi rat.medycznymi czy mozemy uzyskac dotacje na taka firme ?

Witam, posiadam firmę zajmującą się pomocą drogową czy mogę się starać o dotację na nowy pojazd w firmie bedzie to nowa pomoc drogowa, pojazd specjalny??, prowadzę 1 osobową działalność gospodarczą. Pozdrawiam

Witam. Chcę założyć własną firmę transportową która będzie zajmowała się przewozem towarów. Czy istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na samochód (bus) do 3.5 tony. Czy jest to nie możliwe? Z góry dziękuję za informację, pozdrawiam

Chcę otworzyć zakład elektryczny i świadczyć usługi elektryczne. Potrzebuję więc samochodu na dojazd do budowy i transportu narzędzi, w pewien sposób było by to auto ruchomy warsztat ponieważ cały sprzęt był by na aucie można powiedzieć o pogotowiu elektrycznym. Czy dostanę pieniądze na auto które tak by wyglądało???

od kilku lat posiadam własną działalność gospodarczą. handel.chciałabym zapytać czy mam możliwość otrzymania jakichkolwiek środków na zakup auta osobowego z homologacją ciężarową, by lepiej rozwinąć swoją firmę.
Olga

Wygrałem przetarg w gminie na dowóz dzieci szkolnych,który realizuje od 1 września 2010. W związku z tym mam pytanie, czy mogę starać się o dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego do przewozu podobnie jak PKS?

Witam, jestem właścicielem Pomocy Drogowej od kilku ładnych lat, chciałbym unowocześnić i przede wszystkim odnowić przestarzały już sprzęt specjalistyczny do tego celu przeznaczony, samochody specjalne, holowniki itp. czy mam szansę na dotację z uni eu?

Chcę założyć własną firmę a mianowicie SZKOŁĘ NAUKI JAZDY czy mogę starać się o dotację na zakup samochodu do tego celu przeznaczonego.