Data publikacji: 16 maja 2011
(aktualizacja: 6 stycznia 2013)

Chciałbym uzyskać pieniądze na zakup kilku nowych maszyn do firmy, ale nie chce nikogo zatrudniać po zrealizowaniu inwestycji. Czy otrzymanie dotacji na inwestycje w firmie jest możliwe tylko jeśli kogoś zatrudnię? Czy też można otrzymać dotacje bez deklarowania zatrudnienia nikogo w przyszłości? Oczywiście nie wykluczam, że mimo wszystko kogoś zatrudnię, jeśli będzie taka potrzeba, ale nie chcę się do tego zobowiązywać? Oczywiście, co rusz zatrudniam nowe osoby na zasadzie umowy zlecenia/o dzieło, ale chyba taki rodzaj zatrudnienia się nie liczy?

Niestety, nie napisał Pan nic na temat tego z jakiego regionu jest Pana firma i jaki ma ona status (mikro, małe czy średnie przedsiębiorstwo). Postaramy się jednak odpowiedzieć najbardziej szczegółowo jak to jest możliwe w takiej sytuacji.

W mniej więcej 80% przypadków , w przypadku konkursów o dotacje inwestycyjne dla firm, nie jest konieczne deklarowanie zatrudniania nowych pracowników na podstawie umowy o pracę, ale jest to bardzo pomocne. Za zadeklarowanie zatrudnienia nowych pracowników można dostać dodatkowe punkty, które w wielu wypadkach mogą zaważyć o tym czy Pana firma otrzyma dofinansowanie, czy też nie.

Wyjątek od tej reguły stanowi m.in. program przeznaczony dla mikroprzedsiębiorstw działających na wsi czyli działanie 312 "Tworzenie i rozwój mikroprzedsiebiorstw" w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W ramach tego działania już istniejąca firma, aby móc starać się o dotację musi zatrudnić minimum 1 osobę (maksymalna kwota dotacji wynosi wtedy 100 tys. zł), przy czym przy zatrudnieniu 2 lub 3 nowych pracowników maksymalny limit dotacji ulega zwiększeniu do – odpowiednio 200 tys. zł i 300 tys. zł.

Warto też zwrócić uwagę, że punkty mogą być przyznawane w różny sposób, np. za liczbę zatrudnionych pracowników, czyli np.:

1 nowo zatrudniona osoba – 1 pkt.
2 nowo zatrudnione osoby – 2 pkt.
3 nowo zatrudnione osoby – 3 pkt.
Powyżej 3 nowo zatrudnionych osób – 3 pkt.

W przedstawionej sytuacji, nie opłaca się wykazywać we wniosku, że firma chce zatrudnić więcej niż 3 nowych pracowników gdyż i tak nie zostaną przyznane za to dodatkowe punkty. Naturalnie nie ma przeszkód w zatrudnianiu kolejnych pracowników, ale firma nie będzie już rozliczana z dodatkowo zatrudnianych osób.

Nieco innym systemem przyznawania punktów za zatrudnienie jest system procentowy, w ramach którego punkty przyznawane są w oparciu o procentowy wzrost zatrudnienia w firmie. Schemat przyznawania punktów może w tym wypadku wyglądać następująco:

1 pkt. – w przypadku wzrostu zatrudnienia o 20% – 50%
2 pkt. – w przypadku wzrostu zatrudniania o 51% do 99%
3 pkt. – w przypadku wzrostu zatrudnienia o 100% wzwyż

Łatwo więc wywnioskować, że w najbardziej komfortowej sytuacji są w tym wypadku firmy, które nie zatrudniają w ogóle pracowników lub też zatrudniają jednego pracownika, gdyż zatrudnienie tylko jednej osoby spowoduje przyznanie maksymalnej ilości punktów (w naszym przykładzie są to 3 pkt.).

Nieco gorzej mają te firmy, które zatrudniają większą ilość (np. 25 pracowników). W takiej sytuacji, aby firma mogła uzyskać w tym kryterium maksymalną ilość punktów, musiałaby zatrudnić co najmniej 25 nowych pracowników.

Na koniec należałoby wspomnieć o jednej bardzo ważnej sprawie. Deklarowane we wniosku o dotację zatrudnienie warto bardzo dobrze przemyśleć, gdyż nowo zatrudnione osoby trzeba będzie zatrudniać przez określony w regulaminie konkursu czas (zazwyczaj jest to 2 lub 3 lata). Nie można więc zatrudnić pracowników i zwolnić ich po miesiącu, nie zatrudniając na ich miejsce kogoś nowego.

Odnosząc się do drugiej części Pana pytania, osób pracujących na zasadzie umowy zlecenie/o dzieło nie można wliczyć do stanu zatrudnienia, jak i wskazać jako pracowników, których chcemy dopiero zatrudnić. W grę wchodzi tu wyłącznie umowa o pracę.

Sprawdź jeszcze:

Prosimy pamiętać, iż kopiowanie jakichkolwiek treści z niniejszego serwisu, jest możliwe tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody właściciela BierzDotacje.pl.


Poniżej znajdziesz komentarze i pytania naszych czytelników. Odpowiedzi na część z nich znajdziesz w artykułach zamieszczonych naszego serwisu.

Mam firmę istnieje ona już ona ponad 15 lat położona jest ona w województwie mazowieckim na terenie wsi zatrudniam 1 osobę . Moje pytanie brzmi czy w najbliższym czasie będą dotacje na zakup nowych maszyn dla firm wykonujących maszyny dla rolnictwa .

Czy mozna otrzymac dotacje na juz zarejestrowany, ale nie funkcjonujacy sklep internetowy?

Witam,mam pytanie- prowadzę od dwóch lat gabinet kosmetyczny i chciałabym mieć możliwość dofinansowania do zakupu maszyn kosmetycznych.Nie zatrudniam nikogo i przyznam ,ze po rozczarowaniu zeszłych miesięcy pracownikami -nie będę w najbliższym czasie nikogo zatrudniać…Jakie mam szanse na takie dofinansowanie i gdzie powinnam się udać? Przyznam , że jako kobiecie wychowującej samotnie dziecko i zmagającej się z przeciwnościami losu, takie dofinansowanie postawiłoby moje życie na nogi i dało szansę na przyszłość…

Pozdrawiam, Aneta z Wrocławia

Chciałabym otworzyć sklep z odzieżą używaną czy mam szansę na dotację i jeżeli tak to na jaką kwotę.

Pozdrawiam Beata z Białegostoku

jaki urząd jest odpowiedzialny za przyjmowanie wniosków , od jakiego urzędu trzeba zacząc starania jesli firma jest juz działająca

Witam, mam pytanie odnośnie dotacji na zakup alkomatów które byłyby montowane w lokalach w celu meirzenie alkoholu we krwi klientów. Czy w moim biznes planie też już na poziomie składania wniosków podać takie lokale, gdzie byłyby zamontowane ? czy tylko orientacyjnie, przy wczesniejszym rozeznaniu się z właścicielami, który z nich byłby zainteresowany a ktory nie ? Rozumiem, że wtedy moj adres prowadzenia działalności byłby jako adres zamieszkania? bo zakładając, że posiadałabymz 10 takich urządzeń, to dla kazdego na np 3mce okres jego pobytu byłby zaupełnie inny…
prosze o pomoc
Pozdrwiam
MR

witam,prowadzę działalność gospodarczą-PUNKT PRZEDSZKOLNY.Starałam się o dofinansowanie w urzędzie pracy na otworzenie firmy,niestety dostali WYBRANI.Z własnych środków kupiłam to co mogłam,nie jest to wymarzone wyposażenie dla dzieci ale nie stać mnie na więcej.Gdzie mogę się starać o jakie kolwiek wsparcie finansowe,jestem z pomorskiego-WEJHEROWO proszę o pomoc

WITAM,MAM PYTANIE ODNOŚNIE DOTACJI.PROWADZĘ MAŁY SALON FRYZJERSKI NA OBSZARZE WIEJSKIM.OBECNIE ZATRUDNIAM DWIE UCZENNICE I W CELU STWORZENIA IM LEPSZYCH WARUNKÓW CHCIAŁA BYM ZAKUPIĆ NOWOCZEŚNIEJSZY SPRZĘT DO SWOJEGO SALONU.CZY OBECNIE SĄ JAKIEŚ MOŻLIWOŚCI NA POZYSKANIE DOFINANSOWANIA .PROSZĘ O ODPOWIEDŻ

Witam
Od dwóch lat prowadzę sklep z odzieżą używaną chciałam się dowiedzieć czy mam szanse na otrzymanie dotacji na rozwój mojego sklepu…Bardzo proszę o odpowiedź
Pozdrawiam Basia

prowadzę lekcje nauki jazdy jakie mam szanse na dotacje

Witam. Prowadzę działalność gospodarczą w postaci salonu fryzjerskiego ,firma istnieje na rynku od 1991 roku w Krakowie . Moje pytanie ,czy na rozbudowę i remont można starać się o dotacje ,rozbudowa pozwoliłaby zwiększyć ilość usług i zatrudnić nową osobę . Pozdrawiam