Data publikacji: 2 września 2007
(aktualizacja: 13 września 2010)

We wszystkich dokumentach odnośnie dotacji dla firm jest napisane, że dotacja pokrywa ileś procent wydatków kwalifikowanych. Czym więc są wydatki kwalifikowane? Czy jest jakiś katalog kosztów, które są wydatkami kwalifikowanymi, abym mógł sprawdzić czy to co chce kupić w ramach mojej inwestycji będę mógł sfinansować ze środków unijnych?

Zasadniczo po części sam sobie Pan odpowiedział. Koszty (wydatki) kwalifikowane (czasami też określa się je jako kwalifikowalne) to takie koszty, na których pokrycie może zostać przyznana unijna. Pozostałe wydatki określa się mianem kosztów (wydatków) niekwalifikowanych.

Nie ma jednego katalogu kosztów kwalifikowanych dla wszystkich dotacji unijnych, gdyż w każdym programie mogą się one znacząco od siebie różnić. Co więcej, w jednym naborze coś może być wydatkiem kwalifikowanym, a w kolejnym może już nim nie być, gdyż instytucje odpowiedzialne za przyznawanie dotacji czasami zmieniają zakres takich kosztów.

Aby coś mogło stać się kosztem kwalifikowanym, dany koszt musi też być poniesiony w odpowiednim czasie. Jeśli więc reguły danego konkursu zakładają, że wszelkie koszty mogą być poniesione tylko po złożeniu wniosku o dofinansowanie, to wszelkie koszty poniesione wcześniej nie mogłyby być finansowane dotacją.

I w końcu najważniejsze. Dany koszt musi być niezbędny do prawidłowej realizacji projektu i zostać zatwierdzony przez instytucje odpowiedzialne za obsługę danego programu unijnego.

Sprawdź jeszcze:, ,

Prosimy pamiętać, iż kopiowanie jakichkolwiek treści z niniejszego serwisu, jest możliwe tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody właściciela BierzDotacje.pl.


Poniżej znajdziesz komentarze i pytania naszych czytelników. Odpowiedzi na część z nich znajdziesz w artykułach zamieszczonych naszego serwisu.

Mam pytanie, ile maxymalnie można dostać dotacji z UE. Mam na celu założenie sali weselnej, z tym związane są wielkie kosza przebudowy magazynu dlatego chcialbym się dowiedzieć ile maxymalnie można dostać dofinansowania.

Witam,
Myślę o otworzeniu działalności (piekarnia i cukiernia)ile mógłbym otrzymać dotacji na ten cel z unii.Czy to sie zwraca czy jest to bezzwrotne!Chodziło by mi o kwotę około 150 tyś.Pracuje jako cukiernik już 15 lat.Myślę że moja wiedza w tym temacie jest wystarczająca. Proszę o odpowiedź
Pozdrawiam.

Czy można otrzymać wsparcie/dotację na zakup lokalu

Od 14 m-cy prowadzę biuro podróży. Chciałabym poszerzyć działalność i otworzyć szkołę językową. Posiadam lokal a potrzebowałabym dotacji na remont i wyposażenie szkoły. Czy w tej sytuacji mogę sie starać o dofinansowanie i jakie?
Dziękuję

Jestem zapracowaną samotną matką, chcę założyć działalność gosp.- auto złom z możliwością wydawania zaświadczeń o kasacji pojazdu potrzebnych do wyrejestrowania auta, o jakie dotacje mogę się starać? Proszę o odpowiedź. Dziękuję.

Jestem od września zeszłego roku osobą bezrobotną, mam 30 lat. Poprzez urząd podnosiłem kwalifikacje zawodowe. Ukończyłem kursy na operatora maszyn budowlanych (kilka). Nie mogę dostać pracy ze względu na brak doświadczenia i stażu pracy, dlatego chciałbym założyć własną firmę usługowo- budowlaną. Chcialbym się dowiedzieć o jakie dofinansowanie lub kilka mógłbym się ubiegać, żeby założyć firmę i zakupić koparko-ładowarkę z osprzetem. Wiem, że jeżeli miałby to być sprzęt urzywany to w grę wchodzą wyceny i opinie rzeczoznawców itd .. z góry dziękuje za odpowiedż

Witam
Chciałbym rozwinąć swoją firmę i zatrudnić 4 lub 5 osób ale potrzebuje dotacji na rozwój firmy aby zakupić sprzęt potrzebny do wykonania dodatkowch prac. na dziń dzisiejszy jestem firmą jednoosobową. Gdzie moge się udać po dotacje i jakie dokumenty są mi do tego potrzebne??
Pozdrawiam

Witam
narazie jestem firmą jednoosobową, chciałbym rozwinąć działalność zatrudnić dwie trzy osoby,do tego potrzeba mi pieniędzy na wybudowanie większego lokalu i zakup nowych urządzeń ,działam w branży motoryzacyjnej,Pozdrawiam.

Witam
Rowniez jestem firmą jednoosobową od 2 lat chciałbym rozwinąc dzialalnosc o nowy sprzet do wulkanizacij i zatrudnieniu 2 osob jestem z woj. mazow.czy mogę liczyc na refundacje z dotacij unij i gdzie sie o to starać z gory dziekuje

Witam.
Moja działalność jest w brazy pokoi gościnych oraz gastronomi,działa już 10lat,chciał bym rozbudować pokoje i rozpocząć nową działalność ,,mechanika pojazdowa”,gdzie moge się dowiedzieć orefundacj w woj.mozawieckim pow.Żyrardów.

Witam,
mam jednoosobową działalność, prowadzę Mechanikę Pojazdową.

Przy zakładaniu działalności pracowałem i nadal pracuje dlatego tez nie mogłem skorzystać z funduszy na start, tak naprawdę z niczego nie korzystałem, chcę się dowiedzieć czy teraz mi coś przysługuje, sprzęt jest drogi a zarazem potrzebny dla rozwoju firmy, bardzo proszę o podpowiedz i czy mogę się o coś starać o jakiś fundusz i gdzie mam uderzać.

Firma zarejestrowana jest w niedużej gminie województwa łódzkiego.

Jakie są koszty pomocy przy uzyskaniu takiego dofinansowania.

Witam.
Czy można dostać jakieś dotacje do zakupu ziemi rolnej? W jakiej ilości? I do jakiej powierzchni (chodzi o min. i max.)?

Witam
Jestem firmą jednoosobową zajmującą się handlem płodami rolnymi i materiałami do produkcji rolnej. Chciałbym rozwinąć swoją firmę o transport samochodem ciężarowym. Posiadam już stary samochód ciężarowy – Jelcz, który wykorzystuję obecnie, ale chciałbym zakupić nowszy marki zachodniej. Posiadam male gospodarstwo rolne i jestem ubezpieczony w KRUS. Czy i gdzie mogę się udać po dotacje i jakie dokumenty są mi do tego potrzebne? Jestem z łódzkiego, powiat Wieluń.
Pozdrawiam

Chciałabym rozwinąć działalność w sektorze rolniczym. Jestem po 40 posiadam 7 ha ziemi ,ubezpieczona jestem w KRUS.
Myślę o hodowli zwierząt. Czy mam możliwość otrzymania unijnych dotacji oraz z jakiego działania. Gdzie mogę szukać informacji?