Data publikacji: 10 września 2010
(aktualizacja: 13 września 2010)

Czy za dotację można kupić wszystko?
Mam proste pytanie odnośnie funduszy unijnych. Czy za dotację można kupić wszystko? Oczywiście chodzi mi o rzeczy, które będą związane z moją firmą.

W myśl znanego ostatnio w Polsce przysłowia „Tak dobrze to tylko w …„, niestety NIE. To, co można zakupić przy pomocy funduszy unijnych, jest zawsze ograniczone do konkretnych rodzajów kosztów, zwanych w terminologii unijnej kosztami kwalifikowanymi.

Co więcej, w każdym unijnym programie (działaniu), lista takich kosztów może się od siebie znacznie różnić i to, co jest dozwolone w jednym, może być nie dozwolone w innym.

Zdarza się nawet, że lista wydatków, na jakie można przeznaczyć dotację unijną zmienia się w kolejnych naborach, np. w pierwszym naborze możliwy jest zakup nieruchomości, w kolejnym już nie. Dlatego też bardzo często wnioski o dotację, które nie uzyskały dofinansowania w jednym naborze, trzeba kompletnie przebudowywać, aby miały jakiekolwiek szanse w kolejnym konkursie.

Powyższa zasada dotyczy absolutnie wszystkich rodzajów dofinansowań, niezależnie czy dotację chce pozyskać osoba, która dopiero chce założyć własną działalność gospodarczą, czy też firma działająca już na rynku od wielu lat.

Co więc zarobić, jeśli w naborze, w którym chcemy starać się o dotację, koszt zakupu nieruchomości nie może być finansowany dotacją, a nasza inwestycja miała polegać np. na otwarciu restauracji?

W takiej sytuacji zakup nieruchomości będzie stanowił tzw. koszt niekwalifikowany, czyli nie będzie można na niego uzyskać dotacji (taki zakup trzeba będzie w całości sfinansować z własnych środków), ale mimo wszystko trzeba będzie go ująć we wskazać o przyznanie dotacji. Chyba, że np. restauracja ma powstać w lokalu wynajmowanym.

Jest to konieczne, ponieważ, jeśli chcemy dostać dotację np. na sfinansowanie zakupu sprzętu potrzebnego do prowadzenia restauracji, musimy wskazać gdzie ten sprzęt będzie się znajdował. Wszystko musi się układać w logiczny i przemyślany projekt.

Należy też pamiętać, że z każdego zakupu trzeba się rozliczyć tj. przedstawić faktury, rachunki i inne dokumenty potwierdzające, że nie sprzeniewierzyliśmy wypłaconych już nam środków.

Na koniec jedna przydatna uwaga. To z jakiego programu możemy skorzystać zależy od wielu czynników dotyczących firmy jak i rodzaju i lokalizacji inwestycji, którą chcemy zrealizować. Czasem drobne zmiany w tym zakresie (np. zmiana lokalizacji inwestycji), mogą spowodować, że pewne wydatki będzie można już współfinansować dotacją, zwiększy się maksymalna dotacja na jaką możemy liczyć (np. z 50% do 70%) lub też po prostu znacznie zwiększą się nasze szanse na uzyskanie dotacji.

Warto więc „rozejrzeć się w temacie dofinansowań unijnych”, zanim podejmie się ostateczne decyzje co do kształtu naszej inwestycji.

Sprawdź jeszcze:, ,

Prosimy pamiętać, iż kopiowanie jakichkolwiek treści z niniejszego serwisu, jest możliwe tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody właściciela BierzDotacje.pl.


Poniżej znajdziesz komentarze i pytania naszych czytelników. Odpowiedzi na część z nich znajdziesz w artykułach zamieszczonych naszego serwisu.

Proszę o informację czy mogę ubiegać się o dotacje unijne na handel obwoźny.Konkretnie na handel chemia gospodarczą.Pieniążki potrzebne mi są na zakup towaru i ewentualnie samochodu dostawczego.Posiadam trochę wkładu własnego.Bardzo proszę o szybką odpowiedź.

Zamierzam otworzyć firmę polegającą na świadczeniu usług konstruowania części i maszyn za pomocą programu 3D (SolidWorks). Mam już nawet przyszłych kontrahentów. Problem jest jeden podstawowy zakup programu i odpowiedniego sprzętu to wydatek ok.40tys.zł. Wystąpiłem o dotację w programie 45+, lecz czarno to widzę.Czy jest jakaś inna możliwość uzyskania dotacji na zakup programu i sprzętu.

Zamierzam otworzyć firmę polegającą na transporcie ludzi i chciałem zapytac czy srodki z ue a raczej dofinansowania pokrywają np zakup busa? proszę o szybką odpowiedz

witam chce założyć firmę usługi transportowe czy mogę starać się o dotacje i czy środki z dotacji mogę przeznaczyć na zakup samochodu?
czekam na odpowiedż

witam, mąż zamierza otworzyć firmę zajmującą się przewozem ludzi na ślubach (konkretnie pary młode). Jest osobą pracującą. czy jest możliwość otrzymania dotacji na samochód ślubny, służący głównemu działaniu firmy??i w jakiej wysokości można dostać dofinansowanie na taki cel (o ile wogóle). czy musi to być nowy samochód czy może być używany?/ wystarczy umowa kupna sprzedaży do rozliczenia się z dotacji czy konieczna faktura?? (co eliminowałoby możliwość zakupu samochodu używanego). proszę o odpowiedź.

na przełomie maj – czerwiec otrzymam pozwolenie na budowę domu i budynku usługowo- handlowego. zamierzam otworzyć bar. Czy jest jakakolwiek możliwość dostania dotacji na budowę tego baru lub choćby ( wybuduję go z własnej kieszeni ) na jego wyposażenie.

moim marzeniem jest otworzyć sklep jubilerski, posiadam w tej branży spore doświadczenie. Chciałabym wiedzieć czy mam szanse na pozyskanie dofinansowania na: zakup niezbędnych mebli i ekspozytorów oraz na zakup biżuterii na rozwinięcie interesu. Wiem że to są bardzo duże koszty które trzeba ponieść na wstępie. Będę musiała zatrudnić pracowników i wynająć lokal.
Gdzie mam szukać pomocy?

Witam. Posiadam firme stolarsko-budowlana. Chciala bym pozyskac dostacje na rozbudowe warsztatu. Poniewaz stary sie zaczyna walic. Interesowalo by mnie tez zakup paru maszyn uzywanych. Czy jest taka mozliwosc ? Zatrudniam Meż. Jestem na ryczałt place KRUS. Dziekuje Pozdrawiam.

Zamierzam otworzyć firmę Transportowa. Badając rynek zorientowałem się, że mam duże szanse na powodzenie ponieważ w regionie w obecnej chwili nie miałbym silnej konkurencji, a popyt byłby duży. Pytanie brzmi: Czy otrzymane dotacje mogę przeznaczyć na zakup sprzętu (w tym przypadku bus-ów) i o jakiej wysokości dotację mogę się starać? Dziękuję i czekam na odpowiedź.

Witam chcę pozyskać dofinansowanie na otwarcie zakładu fotograficznego . Jeśli ktoś wie jak to zrobić prosze o pomoc

Chciałbym założyć mały zakład pogrzebowy i nie wiem czy mam szanse na otrzymanie dofinansowania na zakup samochodu ze srodków z unijnych lub z urzędu pracy. Dodam, że pracuję i mieszkam na wsi. Czy ktoś może mi pomóc w tym temacie?

Od stycznia 2004 poza swoją pracą prowadzę dodatkowo działalność gospodarczą. Niestety fima upada i od 1 maja tego roku zostaje bezrobotny.Aby rozwinąć dotychczasową działalność konieczna jest dotacja.na rozbudowę. Czy mam szansę uzyskania?

Zajmuje się wynajmem mieszkań dla studentów.
Czy mogę sfinansować zakup kolejnych mieszkań programem unijnym, jako rozbudowa bazy noclegowej dla studentów.

Witam, chcę otworzyć zakład optyczny, w wynajmowanym lokalu. Czy mam szanse na otrzymanie dotacji na zakup wyposażenia i sprzętu optycznego? Do kogo mam się zgłosić?

Witam! Od listopada 2010 r. prowadzę działalność gospodarczą związaną najogólniej mówiąc z branżą motoryzacyjną. Nie ukrywam, że wyposażenie warsztatu (np. kompresor, migomat, komplety kluczy itp.) wymaga sporych nakładów środków finansowych i chciałabym się dowiedzieć, czy istnieje szansa na otrzymanie środków unijnych w ramach takiej działalności.Nadmienię jeszcze, że działalność wykonuję w warsztacie użyczonym przez inną osobę. Pozdrawiam

witam
kupiłem działkę o powierzchni 1,5h przeliczeniowy 1h jak najkorzystniej zagospodarować tę działkę w kierunku rolniczym ,aby uzyskać jak największe dopłaty nie będąc płatnikiem KRUS, do jakich upraw są najkorzystniejsze dopłaty.

Witam Chciałbym założyć własną firmę. Miałaby być to myjnia automatyczna oraz samoobsługowa dla aut osobowych i większych dostawczych-ciężarowych. Własnych środków mam niestety tylko 70000zł. Nie posiadam niestety żadnego własnego gruntu, choć mam na oku idealne miejsce na skrzyżowaniu i w sąsiedztwie stacji paliw przy drodze bardzo uczęszczanej. Czy mogę starać się o dofinansowanie z unii europejskiej na zakup tego gruntu? A następnie o pomoc w dofinansowaniu na zakup sprzętu? Jestem w Wielkopolski nie mam zielonego pojęcia co potrzebuje i gdzie powinienem się udać. Proszę o jakąkolwiek pomoc.

Witam ,
Od kilku miesięcy prowadzę kiosk , otworzyłem działalność gospodarczą tylko chodzi oto że interes idzie bardzo kiepsko bo mam mało towaru w kiosku i nie mam czym handlować z urzędu pracy nie uzyskam żadnej pomocy ponieważ powiedzieli mi że mogłem się starać o dotację przed otworzeniem działalności . pożyczka w banku nie wchodzi w grę , pytanie mam takie czy mam szansę na jakąkolwiek dotacje na zakup towaru żebym miał czym handlować?

Czy w ramach pieniędzy uzyskanych z dotacji z Urzędu Pracy mogę zakupić dzieła od osób fizycznych. Chodzi np o wykonane kursy e-learningowe. Czy taki zakup traktowany będzie jako forma wynagrodzenia?