Data publikacji: 15 lutego 2007
(aktualizacja: 7 czerwca 2011)

Chciałabym założyć własną firmę, ma to być sklep spożywczy w Warszawie. Niestety nie mam żadnych środków własnych, dlatego muszą skorzystać z dotacji. Stąd też moje pytanie: Czy w tej chwili są dostępne jakieś dotacje, z których mogłaby skorzystać?

Tak, dotacje na założenie własnej firmy są nadal dostępne i w najbliższym czasie nic pod tym względem nie powinno się zmienić, choć trzeba pamiętać, że pieniędzy przeznaczonych na dotacje jest już coraz mniej, a co za tym idzie w 2011 roku jest nieco trudniej zdobyć dotacje niż to było np. w roku 2009 czy 2010. Nie zawsze też dotacje są dostępne natychmiast, co oznacza, że czasami trzeba wykazać się ogromną dozą cierpliwości, aby znaleźć taki konkurs, w którym będzie mogła Pani starać się o dotację dla siebie.

O co dokładnie chodzi?

Jako przykład może tu posłużyć działanie PO KL 6.2, gdzie można otrzymać nawet 40 tys. zł jednorazowej dotacji oraz około 1000 zł wsparcia pomostowego przez 6 lub 12 mc po otwarciu firmy. Generalnie o dotacje w tym konkursie mogą się starać wszyscy, którzy nie prowadzą własnej działalności gospodarczej (jak również nie prowadzili jej przez ostatni rok) i mają zamiar w najbliższym czasie ją założyć.

Często jednak instytucje organizujące nabory w ramach tego działania nakładają pewne ograniczenia, w związku z czym o dotacje w danym konkursie mogą się starać wyłącznie osoby z danej grupy docelowej np. matki powracające na rynek pracy z terenu woj. mazowieckiego, osoby do 25 roku życia itp..

W takiej sytuacji należy szukać innych instytucji, które organizują nabory w ramach działania PO KL 6.2 (w danym okresie jest ich zazwyczaj kilka w każdym województwie), można też skorzystać z innych dotacji na założenie własnej firmy np. dotacji z Urzędu Pracy, dotacji z PFRON (dla osób niepełnosprawnych) i wielu okolicznościowych konkursów organizowanych przez komercyjne firmy i organizacje biznesowe dla osób, które mają ciekawy pomysł na własny biznes.

Odnosząc się do Pani pomysłu na biznes, czyli sklepu spożywczego, może być Pani ciężko otworzyć tego typu firmę, jeśli nie posiada Pani własnych środków lub możliwości skorzystania z pożyczki. Dotacje bardzo rzadko można wykorzystać na zakup towaru, a jeśli jest to możliwe, to tylko w ograniczonym zakresie i na towar można wydać nie więcej niż XX% całkowitej kwoty dotacji (zazwyczaj 10-30%). Dlatego też w przypadku tego typu biznesu warto zebrać odpowiednią sumę środków własnych, aby po uzyskaniu dotacji (którą można przeznaczyć np. na wyposażenie sklepu w meble, kasy itp.), nie mieć problemów z zakupem odpowiedniej ilości towaru.

Sprawdź jeszcze:,

Prosimy pamiętać, iż kopiowanie jakichkolwiek treści z niniejszego serwisu, jest możliwe tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody właściciela BierzDotacje.pl.


Poniżej znajdziesz komentarze i pytania naszych czytelników. Odpowiedzi na część z nich znajdziesz w artykułach zamieszczonych naszego serwisu.

Witam! Czy mogę ubiegac się o fundusze unijne , jeśli zamierzam załozyć mały zakład spożywczy w ramach franczyzy na terenie woj. warminsko-mazurskiego? Czy musze już pracowac? jestem studentka 5-go roku. Joanna

Jeśli jestem uczniem szkoły średniej i mam lat 18 to czy mogę ubiegać się o dotację uninjną na wózek z Hot Dogami Z góry dzięki za pomoc

Bardzo bylabym wdzieczna gdyby ktos odpowiedzial na pytanie Pani Joanny…mnie tez to interesuje…

Witam
Jestem razem z mężem osobą bezrobotną, myślimy o otworzeniu sklepu z alkoholem czynnym od 7 do 24, ewentualnie na weekend do 2.00. Czy mam szanse na dotację?Ile się czeka na taką dotację?Czy najpierw muszę sie postarać o dotacje a dopiero później zakładać sklep czy mogę założyć działaloność w czasie, kiedy bedę czekać na pieniądze z UP?

Mam 30 lat i mieszkam w Bydgoszczy czy moge ubiegać się o dotacje na franczyzne i na jakich zasadach?

Mam 30 lat i mieszkam w Bydgoszczy czy mogę ubiegać się o dotację na franczyznę i na jakich zasadach.

Witam,
planuje w moim miescie otworzyc ekskluzywny butik z odzieza i obuwiem damskim czy na taka inwestycje mam rowniez szanse dostania dotacji z PUP lub UE??Jesli tak.Oczywiscie przed otwarciem mam zamiar udac sie do doradcow.Jak PUP czy tez UE wylicza dotacje tzn. ile mi przysluguje?? Bylabym wdzieczna za pomoc.
Pozdrawiam Karolina

Jestem studentem{21 lat}-pracuje na podstawie umowy zlecenia -mysle o zalozenu wlasnej firmy- chcialbym sie dowiedziec z jakich funduszy unijnych moge skorzystac na jej uruchomienie ?

Mam 27 lat i własną działalność (osoba fizyczna). Chciałabym poszerzyć działaność i zająć się filmowaniem wesel, chrzcin, itp. imprez. Czy istnieje fundusz, w ramach którego móogłabym liczyc na fundusze na zakup komputera, kamery itp. narzędzi niezbędnych mi do pracy?

jakie warunki musze spełniac aby móc starac sie o dotacje na zalozenie wlasnej firmy z urzedu pracy
jakie dokumenty są potrzebne itd

Witam.
Wracam na stele z Anglii.O jaka dotacje powinienem sie postarac chcac otworzyc dzialalnosc?Jak dlugo czeka sie na odpowiedz?

Witam.Czy będąc podmiotem z zawieszoną działalnością gospodarczą,mogę ubiegać się o dotacje unijne na zakupienie maszyn i urządzeń do przetwarzania recyklingu.Jeżeli tak to z jakiego programu mógł bym skorzystać i gdzie szukać wiadomości na ten temat.Z góry dziękuję za odpowiedż.Pozdrawiam.

dzien dobry chce zalozyc firme kowalstwo artystyczne,a nie wiem zupelnie jakie mage otrzymac dofinansowanie,prosze o pomoc z gory dziekuje gosia,

Witam. Chcę założyć własną działalność i nie bardzo wiem od czego zacząć.Proszę o pomoc

Witam mam 22 lata obecnie studiuję zaocznie logistykę na 2 roku zaocznie i pracuję na pełen etat. Chciałbym założyć firmę , która zajmowała by się montażem okien i nadal pracować. Czy w tym przypadku mogę liczyć na jakąś dotację unijną lub państwową?? Mieszkam w małej miejscowości w woj. Wielkopolskim nie przekraczającym 5 tys osób. Z góry dziękuje za jakiekolwiek informacje

Zamierzam otworzyć własną firmę. A mianowicie produkcja kory ozdobnej. Korę taka otrzymuje sie z odpadow drzewnych. Do tego chcialbym zaopatrzać firmy i osoby prywatne we wszelkiego rodzaju piaski, kamienie ozdobne itp. Czy istnieje jakakolwiek dotacja na takie przedsiębiorstwa? Dodam, ze bedzie to moja pierwsza firma.

Czy mogę się starać o dotacje, jeżeli mam 55lat?

Mam 27 lat, mieszkam w Bydgoszczy, czy mogę ubiegać się o dotację na franczyzę i na jakich zasadach.

Dzień dobry czy mogę się starać o dotacje z unii na otwarcie własnej lakierni ???

mam 21 lat i bylaby to moja pierwsza firma

chcę założyć działalność gospodarczą i jestem zatrudniona w tej chwili na umowę o pracę czy na rozpoczęcie działalności mam szanse na dotacje i czy z urzędu pracy też mi się należy czy nie? Bardzo proszę o jakąś podpowiedz.

Witam, ucze sie w prywatnym liceum ogolnoksztalcacym, chcialabym otworzyc sklep z uzywana odzieza badz dziecieca poniewaz w Nowym Targu jest sporo „lumpeksow” ktory interes jest dla mnie oplacalniejszy i czy moge starac sie o dotacje poniewaz nie mam srodkow wlasnych. Pozdrawiam

Witam chciałbym założyć własny zakład produkujący ogrodzenie panelowe, lecz otwarcie takiego zakładu jest dość kosztowne dlatego chciałbym sie dowiedzieć czy można uzyskać dotacje na otwarcie tego interesu, w jaki sposób je uzyskać, gdzie mam się o to starać, jakie dokumenty muszę przygotować?

Witam mam 21 lat i jestem studentka II roku Zdrowia Publicznego chciałabym założyć własną działalność gospodarczą (a mianowicie klub malucha). Chciałbym się dowiedzieć z jakich funduszy unijnych mogę skorzystać aby ją rozpocząć? Jak w ogóle rozpocząć taką działalność?

Witam serdecznie jestem 21 letnim studentem. Czy mam szansę otrzymać dotację na otwarcie firmy zajmującej się marketingiem na terenie dużego powiatu ?

Witam.. Mam 20 lat.Chciałabym założyć swoją działalność gospodarczą (bar). Otwarcie takiej działalności jest dość kosztowne dlatego chciałbym się dowiedzieć czy można uzyskać dotacje na otwarcie tego interesu? W jaki sposób można je uzyskać? Gdzie mam się o to starać? Jakie dokumenty muszę przygotować?

Witam mam 24 lata i jestem studentką V roku UJ chciałabym założyć własną działalność gospodarczą (a mianowicie klub malucha lub przedszkole). Chciałbym się dowiedzieć z jakich funduszy unijnych mogę skorzystać aby ją rozpocząć? Jak w ogóle rozpocząć taką działalność?

Witam! Jestem mamą dwójki dzieci, która z utęsknieniem czeka na powrót do pracy. Wiadomo że dziś o prace nie jest łatwo więc staram się przygotowac jak najlepiej.Kończe studia oraz biore udział w róznego rodzaju szkoleniach które mam nadzieje pomoga mi w tym.Od jakiegoś czasu myśle by otworzyć dzialalnośc która mnie fascynuje i nie ma w naszym mieście takiego miejsca. Mianowicie Fitness dla KOBIET. Sama lubie dbać o siebie i wiem jak sport jet potrzebny młodym mama do powrotu tej pięknej figury z jaka sie rozstałysmy. ten fitness ma być skierowany dla młodych, starszych i tych troszkę starszych pan ktore będa miło i komfortowo spędzać czas. Prosilabym o odpowiedz gdzie mam się najpierw udac by ruszyć z tym pomyslem i czy dotaca w moim przypadku będzie brana pod uwagę. Kujawsko- Pomorskie. Pozdrawiam

jestem z mężem w trakcie rozwodu,wychowuje dziecko niepełnosprawne słuchowo,chcę otworzyc własną działalnośc,lecz nie mam pojęcia gdzie zlozyc wniosek i czy mogę poskladac kilka wniosków,na wypadek odmowy w jednym,prosze o radę,chcę otworzyc zakład fryzjerski lub gastronomię,bar.Gdzie się udac po dotację na ten cel i czy wkład własny jest wymagany i jaki dochód?

witam.zamierzam z 2 kolegami założyć firmę z branży usługi stolarskie,nastawieni jak najbardziej na produkcje mebli,
jakie warunki musimy spełniac aby móc starac sie o dotacje na założenie własnej firmy.
na jaką kwotę moglibyśmy liczyć?,te pieniądze byśmy przeznaczyli na zakup maszyn,bo miejsce do produkcji posiadamy
i czy ten wniosek o dotacje może być jeden grupowy?
nadal pracujemy o umowę o pracę czy to komplikuje?

Witam chciałbym założyć własny zakład AUTO NAPRAWA + POMOC DROGOWA lecz otwarcie takiego zakładu jest dość kosztowne dlatego chciałbym sie dowiedzieć czy można uzyskać dotacje na otwarcie tego interesu, w jaki sposób je uzyskać, gdzie mam się o to starać, jakie dokumenty muszę przygotować?