Data publikacji: 3 kwietnia 2009
(aktualizacja: 7 czerwca 2011)

Czy osoba pracująca może się starać się o 40 tys. zł dotacji na założenie firmy?
Czy osoba pracująca może starać się o dotację w wysokości 40 tys. zł na założenie firmy? Pracuję na pełen etat na umowę o pracę z jednej z większych firm i póki moja firma nie zapewni odpowiednich dochodów nie chciałbym z tej pracy rezygnować. Czy jest to w ogóle możliwe?

Najprawdopodobniej pytając o dotację w wysokości 40 tys. zł, ma Pan na myśli dotację unijną, którą można pozyskać w działaniu PO KL 6.2 (oprócz tego w tym działaniu można pozyskać dotację pomostową w wysokości ok. 1000 zł przez 6, a nawet 12 miesięcy od otwarcia działalności).

Wszystko zależy jednak od konkretnego naboru. Generalnie rzecz biorąc nie ma żadnych przeszkód, aby osoba, która jest zatrudniona mogła się starać o dotację w ramach działania PO KL 6.2.

W działaniu PO KL 6.2 istnieją dwa etapy, w których można uzyskać dotację.

Pierwsze typ naborów organizują przeważnie Wojewódzkie Urzędy Pracy (nie jest to to samo, co Powiatowe Urzędy Pracy, w którym dotację mogą pozyskać osoby bezrobotne) i NIE są one przeznaczone dla osób, które chcą założyć własną firmę. W tych naborach dotację mogą uzyskać organizację (fundacje, stowarzyszenia) lub firmy (inaczej zwani beneficjentami), które chcą później organizować nabory dla osób chcących założyć działalność gospodarczą.

Osoba, która chce założyć działalność gospodarczą i otrzymać na nią dotację, powinna zgłosić się do jednej z tych firm/organizacji (beneficjentów), które wcześniej uzyskały dotację na przeprowadzenie konkursów z Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Listy zawierające dane kontaktowe do beneficjentów można znaleźć na stronach Wojewódzkich Urzędów Pracy.

Mając taką listę przed sobą należy skontaktować się z tymi beneficjentami, którym została przyznana dotacja. Gdy już uzyskamy kontakt z przedstawicielem danego beneficjenta, należy zapytać przede wszystkim o to, kto może wziąć udział w naborze, który organizują i czy są jakieś grupy osób szczególnie preferowanych.

O ile ogólnie rzecz biorąc dotacje w ramach PO KL 6.2 przeznaczone są dla wszystkich osób, które nie prowadzą i nie prowadziły własnej firmy w przeciągu 12 ostaniach miesięcy i nie korzystały jeszcze z dotacji w ramach PO KL 6.2, to jednak poszczególni beneficjenci mogą ograniczyć grupy osób jakie mogą starać się o dotację w organizowanym przez nich naborze np.
– tylko do osób po 50 roku życia
– tylko do kobiet
– tylko do osób do 25 roku życia
– tylko do osób nie pracujących, nie zarejestrowanych w urzędzie pracy itp.

Może zdarzyć się tez tak, że o dotację w ramach danego naboru mogą się starać wszyscy, bez względu na wiek, płeć czy sytuację zawodową, ale pewne grupy (np. kobiety powracające na rynek pracy po urodzeniu dziecka) otrzymują specjalne preferencję, co oznacza iż taka osoba ma zdecydowanie większą szanse na uzyskanie dotacji niż np. pracujący na etacie mężczyzna.

Tego typu informacje warto zdobyć zanim jeszcze ktoś zdecyduje się na udział w danym naborze, gdyż może się okazać, że pomimo iż dana osoba zostanie przyjęta do pierwszego etapu – szkoleń, to jej szanse na uzyskanie wsparcia finansowego jest naprawdę bardzo niewielka i nie warto marnować czasu na udział w tym konkretnym naborze, szczególnie jeśli ktoś nie ma go zbyt wiele i są inne ciekawsze opcje, z których można skorzystać.

Sprawdź jeszcze:,

Prosimy pamiętać, iż kopiowanie jakichkolwiek treści z niniejszego serwisu, jest możliwe tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody właściciela BierzDotacje.pl.


Poniżej znajdziesz komentarze i pytania naszych czytelników. Odpowiedzi na część z nich znajdziesz w artykułach zamieszczonych naszego serwisu.

Witam. Chciałam się dowiedzieć czy mogę skorzystać z dotacji 6.2? Mieszkam na wsi w woj pomorskim i chciałabym otworzyć punkt opieki nad dzieckiem u siebie w domu. Nie mam wykształcenia pedagogicznego, lecz ukończyłam szkołę medyczną i jestem w trakcie kursu organizowanego przez urząd pracy na profesjonalną opiekunkę dziecięcą.

Dzień dobry.
Jestem studentką studiów dziennych. Chciałabym wraz ze znajomym otworzyć we Wrocławiu włoską restaurację. Chciałabym się dowiedzieć z jakich dotacji mogłabym skorzystać i w jakich instytucjach mogłabym się o nie ubiegać.Jestem zameldowana w innym województwie, a planowana restauracja ma znajdować się we Wrocławiu. Czy muszę się ubiegać o dotację w mieście, w którym jestem zameldowana, czy też mieście przewidywanej inwestycji. Bardzo dziękuje za pomoc

Witam, mieszkam w Częstochowie i chcę otworzyć firmę przewozową (przewóz osób), chciałabym zapytać z jakich dotacji mogłabym skorzystać, jak i gdzie się o nie starać oraz czy gdybym otrzymała dotację to trzeba ją przeznaczyć na sprzęt biurowy czy może częściowo np. na autobus. Bo to właśnie dzięki autobusom będzie mogła rozwijać się firma.
Dziękuję i pozdrawiam
Izabella

Mam 39 lat mieszkam w centralnej Polsce chcę otworzyć firmę zajmującą się obróbką drewna i produkcją mebli, posiadam małe gospodarstwo rolne . Czy mogę starać się o dotację PROGRAM 6.2 na taką inwestycję . Czy jest to przeszkodą że nie jestem zarejestrowana w urzędzie pracy. EWA.

Witam,jestem z woj. dolnośląskiego, miasto uzdrowiskowe poniże 15tys. i chciałabym otworzyć kawiarnię-galerię. Mam do dyspozycji lokal i część wyposarzenia. Mam 21 lat, jestem bezrobotna. Jakie są szanse na uzyskanie dotacji 6.2? co mam zrobić, żeby ją uzyskać? proszę o odpowiedź i z góry dziękuję!

chcę rozkręcić działalność paintballowa potrzebny mi dobry biznesplan,chciałbym dostać dotacje na rozkręcenie tej działalności pomóżcie

witam.. Jestem z woj.warmińsko- mazurskiego (Ełk) chcę otworzyć własną działalność chciała bym się dowiedzieć na jakie wsparcie finansowe mogę liczyć z unii europejskiej, oraz gdzie mogę się czegoś więcej dowiedzieć i jak wybrać najlepsze dla mnie. Dzięki..

W tym roku kończę szkołę, i chciałabym założyć działalność gospodarczą i skorzystać z dotacji 6.2, czy jest to możliwe w moim wypadku?

Jestem mieszkanką Stalowej Woli i myślę nad założeniem domu weselnego na obszarze wiejskim w województwie lubelskim nie wiem z jakich dotacji mogę skorzystać i do jakich instytucji udać się w tym celu dodam że jestem osobą bezrobotną.

witam!
jestem mieszkanką woj. świętokrzyskiego obecnie pracuję od roku, chcę załozyć swoja firmę, czy mam możliwosc uzyskania dofinansowania z Unii??

Witam, mam pytanie chcialabym starac sie o dotacje w ramach programu 6.2. Jestem z Warszawy ale działalność otwieram na terenie województwa podlaskiego. Ile trwa cała procedura? Chodzi o to, że muszę zdąrzyć przed sezonem wakacyjnym żeby całe przedsięwzięcie miało szanse powodzenia. Podejrzewam, że w tak ktrótkim czasie nie uzyskam dotacji. Mogę spróbowac otworzyć firmę z własnych środków tylko co wtedy z dotacją. Czy 6.2 nie bedzie już wchoidzić w rachubę? Czy będę się mogła o jakąs inną starać dotację? Dotacja z urzęduy pracy (ta jednorazowa dla nowych przedsiębiorstw) też już odpadła bo następna edycja jest dopiero we wrześniu a ja muszę zacżać już. Mam biznes plan. Prosze o pilny komentarz.

Witam. Mieszkam w woj. dolnośląskim. Jestem osoba bezrobotą niezarejestrowaną w UP. Czy mam szansę uzyskać jakieś dofinansowanie na otwarcie stacji auto gazu LPG?
Pozdrawiam.

Czy jeśli ubiegam sie z Urzedu pracy o dotacje na otwarcie dzialalności, moge takrze korzystać z dotacji 6.2, oraz gdzie i kiedy w takim razie skladać wnioski ja jestem z kujawsko-pomorskiego. I jeszcze jedno jaki jest przedział wiekowy aby dotacje otrzymać, bo podobno do 25 lat.

Witam.Jestem zainteresowany założeniem działalności gospodarczej w woj.częstochowskim ,POP CZęstochowa.Usługi budowlane m.inn. Instalacje elektryczne , tynki gipsowe,układanie płytek.Mój zawód technik-elektromechanik upr.sep 1kv, 30 lat stazu w zawodzie. Jakie mam szanse nadotacje z programu 6.2 PO KL.

mam pytanie, gdzie mam pytac o wsparcie pomostowe, jestem bezrobotna od stycznia i czekam na dotacje z urzedu pracy którą otrzymam pod koniec lipca na otwarcie działalności, czy moge liczyć na wparcie pomostowe co miesiąc o którym mowa w wysokości 800-1300. obecnie jestem na zasiłku.

Witam, Jestem osobą bezrobotną i chcę z koleżankami otworzyć firmę w formie spółki. jedna z nas jest studentką studiów dziennych, Ja bezrobotną a druga koleżanka skończyła studia. Chcemy ubiegać się o dofinansowanie z Działania 6.2 (Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia).Jesteśmy mieszkankami woj mazowieckiego z jakiego punktu możemy zdobyć informację oraz gdzie złożyć projekt.

Jaka jest roznica miedzy dotacja w wysokosci 19tys zl z urzedu pracy a 40 tys z powiatowego urzedu pracy?
Czy mozna skorzystac z dwoch i je polaczyc czy tylko jednej?

Jesli dostane dotacje z urzedu na rozpoczecie dzialalnosci to czy moge nastepnie skorzystac z programu kapital ludzki?

Czy aby dostać dotacje w ramach programu 6.2 trzeba być osobą bezrobotną jeśli tak to jak długo ???
Gdzie moge zlozyc wniosek?

Witam, jestem z Bielska-Białej. Mam pomysł na własną działalność i przeszedłem już we własnym zakresie szkolenia zdobywając wymagane uprawnienia. Czy jest jeszcze szansa aby zdobyć w regionie dotacje na zakup sprzętu koniecznego do startu własnej działalności?
Czy w Urzędzie Pracy taką pomoc dostają tylko bezrobotni?

Witam! mieszkam w Działdowie, woj.warmińsko-mazurskie. chciałabym dowiedzieć się gdzie mogę starać się o pomoc oraz dofinansowanie 6.2? chciałabym w najbliższej przyszłości otworzyć własny sklep. z góry dziękuję za ospowiedz. pozdrawiam

Witam , mieszkam w Wielkopolsce i chciałabym wiedzieć gdzie zgłosić się aby zasięgnąć informacji na temat jak zacząć załatwiać formalności związane z uzyskaniem dotacji na założenie działalności .

Jestem z Jeleniej Gory chciałabym otrzymać dotację 6.2 na otworzenie nałego ale dobrze wyposażonego Gabinetu Kosmetycznego przy salonie fryzjerskim. W tej chwili pracuję ale chcę złożyć wypowiedzenie na początku września. Czy mam szansę otrzymać dotację? Ile czasu trwa ubieganie się o nią?
Czy muszę być bezrobotna w momencie starania się o dotację?
Proszę o pomoc w wybraniu najlepszej dla mnie dotacji. Dziękuję serdecznie

Witam. Chciałam się dowiedzieć czy mogę skorzystać z dotacji 6.2? Pracuję na pół etatu i wykorzystuje urlop wychowawczy.Chcę założyć własną firmę, mieszkam w Rawiczu woj.wielkopolskie.Musze być zarejestrowana jako bezrobotna w Urzedzie Pracy??
gdzie mogę zasięgnąć więcej informacji na ten temat. Proszę o szybką odpowiedź i z góry dziękuje.

Witam. Chcę się dowiedzieć jakie warunki trzeba spełnić żeby starać się o dotację 6.2 chodzi mi przede wszystkim o to czy trzeba być bezrobotnym oraz gdzie trzeba szukać instytucji w województwie podkarpackim zajmujących się tym tematem. Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Bardzo proszę o odpowiedz czy można jednocześnie korzystać z dotacji UP na założenie własnej działalności oraz dotacji unijnych? Czy w przypadku kiedy skorzystam z dotacji w UP mogę starać się o dotacje na rozwiniecie działalności ze środków unijnych?

Witam serdecznie.
Mam kilka pytań dot. programu. Jestem osobą z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności i jestem zatrudniona na cały etat na czas nieokreślony. Jednak moje zarobki pozostawiają wiele do życzenia. Chcę zmienić swoją sytuację. Myślę o założeniu sklepu spożywczego lub baru (oczywiście z zatrudnieniem osoby do pracy). Chciała bym wiedzieć jakie fundusze mogę otrzymać jako osoba pracująca? I co mogę ew. za nie zrobić. Będę bardzo wdzięczna za wszelką pomoc i odpowiedź.
dziękuję.

Witam!
Mieszkam w gminie Myszków , woj. śląskie . Jestem od miesiąca bez pracy i chciałbym się dowiedzieć czy mogę w mojej gminie ubiegać się o dotacje 6,2 , gdzie mam się udać i gdzie mogę zasięgnąć więcej informacji na ten temat. Proszę o szybką odpowiedź i z góry bardzo dziękuje.

Mam 32 lata.Czy muszę być bezrobotna aby otrzymać dotację(ile czasu?) i czy mogę założyć wtedy firmę w innym województwie niż mój adres zamieszkania?

Witam
Jestem z Działdowa, obecnie jestem na urlopie wychowawczym ale ze względu na zmianę miejsca zamieszkania nie mam szans na powrót do obecnego pracodawcy, jestem matką samotnie wychowującą dzieci. Chciałabym otworzyć własną firmę(sklep). Jakie mam szanse na pozyskanie dotacji i gdzie powinnam się o nią ubiegać, ,biorąc pod uwagę obecne miejsce zamieszkania? Z góry bardzo dziękuję.

Złożyłam zeby dostać dotacje i dostałam odmowe z powodu braku funduszy na 2009rKaże się bezrobotnemu lokal wynając a potem odmowa z braku funduszuPo co przyjmować dokumenty jak potem i tak nic z tegoPani poinformowała mnie ze na 40 podań dostało 12 osób Zdenerwowana poprosiłam o zwrot dokumentów Pani kazała napisać podanie i odebrałam je po kilku dniach.Zapytałam gdzie jest na drzwiach kartka z informacja ze brak funduszy i zeby w błąd nie wprowadzać to pani powiedziała ze czekaja na dotacje Nie wiem jak w innych Urzędach Pracy ale w PŁOCKU to kant!

Jestem bezrobotną z kujawsko-pomorskiego, chciałabym otworzyć firmę korzystając z programu 6.2 oraz z pomocy Urzędu Pracy. Czy można jednocześnie skorzystać z tych dwóch pomocy? Czy jest możliwe otwarcie firmy w innym województwie np. (warmińsko-mazurskim)? czy musi być to samo województwo, gdzie jestem zameldowana i gdzie się staram o pomoc? Z góry dziękuję?

Mam 26lat jestem z Jeleniej Góry (woj. dolnośląskie). Chciałabym otworzyć biuro rachunkowe i zatrudnić w nim oprócz siebie dodatkową osobę. Czy mam szansę na dotację 6.2? Dotację chciałabym wykorzystać na komputery, specjalistyczne programy np. Płatnik, ewentualnie na wynajęcie lokalu.

Mam dobry pomysl na biznes, jestem bezrobotny i chcialem sie dowiedziec gdzie moge zlozyc wnioski o takie dofinansowania z programu 6.2 w wojew. łódzkim

Moja mama lat +60 ma zamiar otworzyc dzialalnosc wspomogajac sie dotacjami z UE. Dzialalnosc ma sie opierac o gastronomie. Z jakiego programu winna skorzystać i na co zwrocic uwagę? dziękuje i pozdrawiam

Gdzie należy składać wniosek na pozyskanie środków na rozpoczecie dzialanosci gospodarczej- Urzad miasta, czy pracy. Z jakich srodkow najlepies skorzystac ma osoba wracajaca z urlopu wychowawczego?

Jestem mieszkanką Wrocławia. Od 2,5 roku nie pracuję – wcześniej prowadziłam działalność gospodarczą. W zeszłym roku rozpoczęłam studia. Czy mogłabym skorzystać z programu 6.2 i rozpocząć własną działalność?

Witam jestem osobą bezrobotną chcę otworzyć pizzerię jakie warunki muszę spełnić ,aby otrzymać dotację ,mam 36lat i doswiadczenie

Witam jestem z Katowic-Chciałbym sie dowiedzieć czy mogę sie ubiegać o dotacje 6,2 i chciałbym sie dowiedzieć czy w moim mieście mogę sie ubiegać o taką dotacje oraz do kogo się kierować w celu stworzenia biznes planu. Jeżeli mogłbym uzyskać jakiś kontakt z kimś z kim mógłbym o tym porozmawiać, w znaczeniu takim czy dany pomysł miałby szanse na pozytywne rozpatrzenie. Z góry dziekuje i pozdrawiam

Witam,
Czy obecnie w wojewodztwie dolnoslaskim mozna starac sie o dotacje na rozpoczecie dzialalnosci? Dolnoslaska Izba Rolnicza, ktora taki projekt prowadzila wszystkie rekrutacje juz zamknela. Gdzie jeszcze moge uzyskac informacje na ten temat ?
Pozdrawiam
Iza

Jestem w pośadaniu warsztatu stolarskiego, który obecnie wynajmuje obcej firmie. Nigdy nie prowadziłem własnej działałlości gospodarczej. Dodaykowo posiadam jeszcze budynek o kubaturze 1000m/2 nie oddany do użytku wszystko znajduje się na jednej działce na terenie wiejskim. Mam na to wszystko pomysł tylko brakuje mi środków czy mogę liczyć na pomoc unii ???

Witam ,
Mieszkam w Szczercowie woj .łódzkie i razem z mężem jesteśmy rolnikami . Chciałabym założyć działalność gospodarczą i skorzystać z pomocy Kapitał Ludzki dz.6.2.Mam pytanie : Kiedy rusza ta pomoc w mojej gminie ? Czy mogę starać się o tę dotację jeżeli działalność gospodarcza prowadzona byłaby w innym miejscu niż miejsce zameldowania?
Pozdrawiam ,

Mieszkam w woj.warm.-mazur.(wieś Jesionowo),gmina Dobre Miasto,powiat Olsztyn.Gdzie mogę zwrócić się w sprawie dotacji 6.2,ewentualnie zasięgnąć konkretnych informacji na temat w./w. dotacji lub dotacji,która będzie dla mnie odpowiednia?
Zamierzam rozpocząć własną działalność gospodarczą-jestem osobą bezrobotną.
Bardzo proszę o informacje.
Pozdrawiam!

Czy w chwili obecnej można starć się o środki z tego działania w wojewodztwie Kujawsko-Pomorskim???

chcialbym otworzyc catering z organizacja imprez okolicznosciowych wesel komun itp. chcialbym dowiedziec sie na jaka kwote dofinansowania mogl bym liczyc?

Gdzie można złożyć aplikację w Zamościu ewent. w Lublinie? Do kiedy trwa rekrutacja?

witam,
Czy oecnie w woj. Lodzkim mozna starac sie o dotacje programu 6.2?? Gdzie należy składać wniosek na pozyskanie tych środków na rozpoczecie dzialanosci? Jaka jest w tym momencie szansa na pozyskanie unijnych pieniedzy?
pozdrawiam
P

Jak mogę sfinansować rozpoczęcie działalności swojej firmy? chciałbym założyć sklep z odzieżą używaną sprowadzaną z Wielkiej Brytanii.Jestem studentem zaocznym z jakiego programu mogę skorzystać?

Witam mam pytanie gdzie w woj.podkarpackim a konkretnie w Debicy mozna sie starac o dotacje z programu 6.2? Czy w chwili obecnej jakies banki lub instytucje udzielaja kredytow pozyczek na zalozenie dzialalnosci?

Witam mam pytanie nastepujace mieszkam w Witam mam pytanie nastepujace mieszkam w Witam mam pytanie nastepujace mieszkam w podmiejskiej wsi okolice Elblaga,posiadam własną działke i chce wybudowac pawilon Handlowy chciałbym skozystac z dotacji 40 tys,ile moge przeznaczyc (jesli moge)na budowe tego pawilonu ?(z tych 40 tys ). Ewentualnie czy jest jakies inne refundowanie budowy tego sklepu z funduszu Uni? Żona bezrobotna po wychowawczym , zarejestrowana z prawem do zasiłku.Do kiedy sie składa się takie wnioski i gdzie moge podejrzec, jak wypełnic te wnioski!!!!.Bede wdzieczny za kazdą podpowiedz.Pozdrawiam