Data publikacji: 3 kwietnia 2009
(aktualizacja: 7 czerwca 2011)

Czy osoba pracująca może się starać się o 40 tys. zł dotacji na założenie firmy?
Czy osoba pracująca może starać się o dotację w wysokości 40 tys. zł na założenie firmy? Pracuję na pełen etat na umowę o pracę z jednej z większych firm i póki moja firma nie zapewni odpowiednich dochodów nie chciałbym z tej pracy rezygnować. Czy jest to w ogóle możliwe?

Najprawdopodobniej pytając o dotację w wysokości 40 tys. zł, ma Pan na myśli dotację unijną, którą można pozyskać w działaniu PO KL 6.2 (oprócz tego w tym działaniu można pozyskać dotację pomostową w wysokości ok. 1000 zł przez 6, a nawet 12 miesięcy od otwarcia działalności).

Wszystko zależy jednak od konkretnego naboru. Generalnie rzecz biorąc nie ma żadnych przeszkód, aby osoba, która jest zatrudniona mogła się starać o dotację w ramach działania PO KL 6.2.

W działaniu PO KL 6.2 istnieją dwa etapy, w których można uzyskać dotację.

Pierwsze typ naborów organizują przeważnie Wojewódzkie Urzędy Pracy (nie jest to to samo, co Powiatowe Urzędy Pracy, w którym dotację mogą pozyskać osoby bezrobotne) i NIE są one przeznaczone dla osób, które chcą założyć własną firmę. W tych naborach dotację mogą uzyskać organizację (fundacje, stowarzyszenia) lub firmy (inaczej zwani beneficjentami), które chcą później organizować nabory dla osób chcących założyć działalność gospodarczą.

Osoba, która chce założyć działalność gospodarczą i otrzymać na nią dotację, powinna zgłosić się do jednej z tych firm/organizacji (beneficjentów), które wcześniej uzyskały dotację na przeprowadzenie konkursów z Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Listy zawierające dane kontaktowe do beneficjentów można znaleźć na stronach Wojewódzkich Urzędów Pracy.

Mając taką listę przed sobą należy skontaktować się z tymi beneficjentami, którym została przyznana dotacja. Gdy już uzyskamy kontakt z przedstawicielem danego beneficjenta, należy zapytać przede wszystkim o to, kto może wziąć udział w naborze, który organizują i czy są jakieś grupy osób szczególnie preferowanych.

O ile ogólnie rzecz biorąc dotacje w ramach PO KL 6.2 przeznaczone są dla wszystkich osób, które nie prowadzą i nie prowadziły własnej firmy w przeciągu 12 ostaniach miesięcy i nie korzystały jeszcze z dotacji w ramach PO KL 6.2, to jednak poszczególni beneficjenci mogą ograniczyć grupy osób jakie mogą starać się o dotację w organizowanym przez nich naborze np.
– tylko do osób po 50 roku życia
– tylko do kobiet
– tylko do osób do 25 roku życia
– tylko do osób nie pracujących, nie zarejestrowanych w urzędzie pracy itp.

Może zdarzyć się tez tak, że o dotację w ramach danego naboru mogą się starać wszyscy, bez względu na wiek, płeć czy sytuację zawodową, ale pewne grupy (np. kobiety powracające na rynek pracy po urodzeniu dziecka) otrzymują specjalne preferencję, co oznacza iż taka osoba ma zdecydowanie większą szanse na uzyskanie dotacji niż np. pracujący na etacie mężczyzna.

Tego typu informacje warto zdobyć zanim jeszcze ktoś zdecyduje się na udział w danym naborze, gdyż może się okazać, że pomimo iż dana osoba zostanie przyjęta do pierwszego etapu – szkoleń, to jej szanse na uzyskanie wsparcia finansowego jest naprawdę bardzo niewielka i nie warto marnować czasu na udział w tym konkretnym naborze, szczególnie jeśli ktoś nie ma go zbyt wiele i są inne ciekawsze opcje, z których można skorzystać.

Sprawdź jeszcze:,

Prosimy pamiętać, iż kopiowanie jakichkolwiek treści z niniejszego serwisu, jest możliwe tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody właściciela BierzDotacje.pl.


Poniżej znajdziesz komentarze i pytania naszych czytelników. Odpowiedzi na część z nich znajdziesz w artykułach zamieszczonych naszego serwisu.

Witam chciałbym otworzyć własną jedno osobową firmę BHP i PPOŻ, mieszkam na terenie wiejskim, moje miejsce zamieszkania jest pomiędzy 2 miastami wiec rynek jest duży i wiem że w tym terenie nie działa taka firma która by zajmowała się tym tematem, nadmieniam że jestem zatrudniony w PSP na czas nie określony, moje pytanie jest takie czy mam szansę uzyskać taką dotację unijną oraz z jakiego programu skorzystać i do kogo się mam zgłaszać aby rozpocząć procedurę bardzo proszę o radę

Mieszkam w woj. lubelskim. Chciałabym otworzyć dom weselny i okolicznościowy. Mam na oku miejsce lokalizacji i budynek, który jest do sprzedania. Chciałabym pozyskać dotację z Unii na ten cel. Czy mogę skorzystać z programu 6.2? Czy mogę liczyć na 40 tys. zł? Gdzie mogę się udać w sprawie dotacji?

czy mogę się ubiegać o dotację na założenie działalności internetowej??

Obecnie jestem na urlopie macierzyńskim i zostałam poinformowana, żebym poszukała sobie innej pracy.Czy mogę skorzystać z dotacji na otwarcie sklepu z art.dla dzieci.Mieszkam na terenie wiejskim.

Witam, chciałabym otworzyć we wlasnym domu (duży ogrodzony plac)”opiekę dzienną” dla dzieci w wieku 2-4 lat. Posiadam tytuł mgr edukacji (nauczyciel informatyki oraz j. angielskiego). Obecnie wychowuję dwójkę własnych dzieci (2,5 oraz 9 miesięcy). Czy mogę liczyć na dofinansowanie z UE? Czy otrzymane pieniądze można wydać na wykończenie (np. drugie łazienki), czy tylko na wyposażenie?

witam,
zamierzam za okres około 1 roku otworzyć kawiarnię, chciałabym się dowiedzieć, gdzie mogę otrzymać szczegółową informację dotyczącą dotacji na rozpoczęcie dzialalności.
Z góry dziękuję za informację.

Pozdrawiam
Anna

Witam, chciałbym otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą zajmującą się handlem różnego rodzaju artykułami (pomijam tutaj spożywkę, używki oraz alkohol). Czy mogę pozyskać środki na zatowarowanie? Czy otrzymam dotacje jeżeli jednym z kanałów dystrybucji będzie internet?

czy mogę się ubiegać o dotację na założenie ekologicznej firmy sprzątającej?

Witam .Chciałabym otworzyć jednoosobową działalność gospodarczą .Będzie to Salon Fryzjersko-Kosmetyczny +Solarium mój staż pracy to 13 lat obecnie do tej pory pracowałam ale zwolniłam się z pracy aby ubiegać się o dotację wstępnie mam lokal na działalność gdzie mam się ubiegać o dotację gdzie jest korzystniej

witam.jestem z woj.lubelskiego, czy moge sie starac o dotacje na zalozenie mini barku? nie mam miejsca na wynajem, musial bym stawiac wszystko od podstaw.(wykupienie dzialki,kanalizacja,prad)duzo pracy a malo pieniedzy.prosze o odpowiedz.pozdrawiam stasiek

czy możliwe jest to że komisja nie przyznała dotacji bo „w takiej formie firmy nie trzeba nic robić. To stoi i samo zarabia”. Czy o przyznaniu dotacje może decydować to że członek komisji wstał lewą nogą i coś mu nie pasowało czy jest to jakoś ściśle określone?

Witam, jestem osobą bezrobotną i zastanawiam się nad otwarciem sklepu odzieżowego. Mieszkam w woj. mazowieckim. Czy moge liczyc na dotacje jesli ta\k to gdzie moge sie zgłosić

Witam czy dostane dotacje z unii na otwarcie własnej firmy,na zkup działki wybudowanie niewielkiego budynku i wyposażenie i jaka jest maksymalna kwota dotacji?

Witam chciałbym otworzyć firmę jedno osobową, usługi asenizacyjne.
Czy mogę otrzymać dotację, na zakup samochodu asenizacyjnego?

Witram, chcialbym zalozyc stacje lpg, czy moge dostac dotacje unijna i z urzedu na otwwarcie takiej stacji?? prosze o odpowiedz

Jestem osobą pracującą i chciałabym otworzyć pup sportowy na terenie wiejskim czy mam szansę na dotację i w jakiej wysokości pozdrawiam anita

Jestem kreatywnym tegorocznym maturzystą z orzeczoną niepełnosprawnością ( stopień umiarkowany ).Mieszkam na wsi oddalonej o 24 km od miasta Radom oraz o 4 km od miejscowości Domaniów (gdzie znajduje się zbiornik retencyjny, pełniący w sezonie wiosenno- letnim funkcję rekreacyjną). Chciałbym rozpocząć własną działalność gospodarczą opierającą się na świadczeniu, popularnej w ostatnich latach w naszym kraju, usługi rozrywkowej- Paintball. Działalność tą pragnąłbym również poszerzyć o udostępnianie noclegu- w charakterze agroturystyki. Dysponuję własnym placem, oraz budynkami (wymagającymi niewielkiego wkładu finansowego). Proszę o informacje, czy mam szanse uzyskać dofinansowanie na tego typu działalność, oraz z jakiego programu powinienem skorzystać.

Witam serdecznie . Jestem młodą osobą która chce założyć firmę jedno osobową , zajmującą się masażem . Z czasem chcę rozwinąć i poszerzyć zakres usług . Jestem zupełnie zielony . Był bym wdzięczny jeśli ktoś mnie naprowadzi a jeszcze lepiej poprowadzi .

Witam. Jestem projektantem z uprawnieniami, chciałbym założyć biuro projektowe w miasteczku z 30 000 tyś mieszkańców. Potrzebne mi są środki na sprzęt komputerowy, biurowy oraz specjalistyczne oprogramowanie. Czy mam szanse na uzyskanie środków z programu 6.2 i od czego zacząć.
Pozdrawiam Piotr

Witam. Chciałbym założyć własną działalność – Skład Opału. Firma będzie się znajdowała w centralnie położonej wsi gdzie dookoła znajduje się ich jeszcze więcej. Jest tam duże zapotrzebowanie na opał a w pobliżu nie ma żadnej takiej firmy. Potrzebuje na start większą gotówkę, na przygotowanie terenu i kupno samochodu dostawczego, wagi najazdowej i koparko-ładowarki. Chciałbym uzyskać ok. 40 tys. zł Czy jest możliwość otrzymania takiej kwoty?

Witam, szukam informacji o możliwości dofinansowania własnej Kancelarii Prawnej. Posiadam niezbędne wykształcenie, praktykę, brakuje mi jedynie środków finansowych. Czy korzystając z dotacji mogę mieć wspólnika, czy też muszę prowadzić firmę indywidualnie? Uprzejmie proszę o odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.

witam wszystkich mieszkam w okolicach piły i chce otworzyć na razie małą firmę zajmującą się produkcją budową domków letniskowych i całorocznych systemem modułowym czy mam jakieś szanse na dostanie dotacji pozdrawiam Andrzej

Chcę założyć działalność gospodarczą jako opiekunka osób starszych.Czy mam szansę na dotację unijną i jakie dokumenty trzeba złożyć. Dorota

Czy mogę ubiegać sie o dotacje na założenie sklepu internetowego z obuwiem ????

Witam Mam pytanie, czy pracujący może starać się o dotację na założenie własnej działalności. Z góry dziękuje za pomoc Pozdrawiam
Przemek

witam! o jaką kwotę dotacji mogę się ubiegać w UP, jeżeli mam status osoby poszukującej pracy (jestem bezrobotna ze świadczeniem rentowym) pozdrawiam!

Witam Chcę uzyskać 40 tys dotacji na rozpoczęcie działalności dla osoby bezrobotnej. Będzie to działalność związana z e-biznesem, produkcja i sprzedaż internetowa. Zależy mi na napisaniu bardzo dobrego biznesplanu, który pozwoli mi otrzymać wsparcie o którym piszę. Bardzo proszę o wskazówki.
Z góry najmocniej dziękuję
Jacek z Łodzi

Witam.Jestem lekarzem weterynarii.Zastanawiam się nad założeniem przychodni wet.Obecnie jestem zatrudniona w zakładzie leczniczym dla zwierząt.Czy w takiej sytuacji istnieje możliwość dotacji unijnych na założenie i „rozkręcenie”firmy?
Będę wdzięczna za jakiekolwiek informacje(no i oczywiście za jak najbardziej szczegółowe)

Proszę o odp. Mam 49 lat, niepełnosprawność (słuch) lekki stopień. Chciała bym uzyskać 40 tys. z Unii Europejskiej na założenie firmy poligraficznej. Od czego zacząć?

Chciałbym otworzyć firmę transportową Tir transport mam 27 lat i jestem osobą pracujacą zastamawiam się czy lepiej żeby założyła go kobieta nie pracujaca i z jakich dotacji mogę skorzystać??

Witam. Aktualnie jestem zatrudniony ale chciałbym założyć własną firme świadcząca usługi z zakresu enrgooszczedności we własnym domu. Czy są szanse na otrzymanie dotacji w wysokości 40 tyś. i jakie warunki trzeba spełnić?

witam, mam 34 lata i jestem zatrudniony jako kierowca na stałe.
chcialbym uzyskac dotacje wysokosci 40tys zł na otworzenie wlasnej firmy ( pomoc drogowa) czy mam szanse i od czego zaczac?

Witam,mam 46 lat pracuję zawodowo ,chcialabym otworzyć własną firmę w Krakowie .Z jakiego programu unijnego mogę skorzystać?Jeśli to możliwe to proszę podać jak najwcześniejszą rekrutację.Do kogo mam się zwrócić i jakie wypełnić wnioski.Gdzie je mogę pobrać.

Witam , chciałabym otworzyć skład węgla.Mam ziemię na ten cel w dość dobrej lokalizacji.Jestem rolnikiem.Do kogo mam się zwrócić i jak wypełnić wnioski. I czy jest w ogóle taka możliwość?

Witam chciałbym otworzyć skład węgla pasze nawozy oraz zakupić samochód. Mam gospodarstwo 9 ha ekologiczne w woj. lubelskim czy i jakiej dotacje mogę uzyskać.

Jestem na urlopie wychowawczym i chciałabym otworzyć w tym czasie butik. Czy mam szanse w takim wypadku na dotacje?

witam.zamierzam z 2 kolegami założyć firmę z branży usługi stolarskie,nastawieni jak najbardziej na produkcje mebli,
jakie warunki musimy spełniac aby móc starac sie o dotacje na założenie własnej firmy.
na jaką kwotę moglibyśmy liczyć?,te pieniądze byśmy przeznaczyli na zakup maszyn,bo miejsce do produkcji posiadamy
i czy ten wniosek o dotacje może być jeden grupowy?
nadal pracujemy o umowę o pracę czy to komplikuje?