Data publikacji: 3 stycznia 2009

10 najczęściej zadawanych pytań dotyczących dotacji na start – aktualizacja styczeń 2009.

Bardzo często w e-mailach i podczas rozmów telefonicznych z naszymi konsultantami pytacie o wiele spraw związane z dotacjami dla osób zamierzających założyć własną działalność gospodarczą. Postanowiliśmy opublikować 10 najczęściej pojawiających się pytań, co pozwoli Ci szybko poznać najważniejsze fakty na temat dotacji i innych form pomocy na założenie własnej firmy:

1. Kiedy mam zarejestrować firmę, przed czy po uzyskaniu dotacji?

Nigdy nie rejestruj firmy zanim nie zorientujesz się z jakich programów możesz skorzystać. Wiele programów pomocowych jest przeznaczonych dla osób, które chcą założyć, ale jeszcze nie mają zarejestrowanej działalności gospodarczej. Jeśli formalnie założysz własną firmę i dopiero potem zaczniesz rozglądać się za dotacjami, może się okazać, że ominie Cię świetna okazja do pozyskania dodatkowych pieniędzy.

2. Czy mam szanse na dotacje?

Tak, w większości wypadków masz szansę. Ale to czy jednak otrzymasz wsparcie ze środków unijnych zależy ściśle od programu, w ramach którego weźmiesz udział, Twojej pomysłowości oraz dobrze przygotowanego biznes planu Twojego przedsięwzięcia. Dotacje nie należą się każdemu – trzeba się o nie trochę postarać. Unia Europejska nie tylko udziela wsparcia początkującemu przedsiębiorcy, ale stawia mu także określone warunki. Złamanie którejś z zasad otrzymania wsparcia unijnego zawartego w umowie o dofinansowanie powoduje zwrot otrzymanej dotacji.

3. Zakładam firmę „XYZ”. Czy na taką działalność dostane dotacje?

Przepisy unijne mówią tylko o branżach, na które wsparcie unijne nie mogą zostać udzielone. A więc wszystko co nie zabronione jest zatem dozwolone. Wsparcie nie może być jednak udzielone na projekty dotyczące działalności gospodarczej:
– związanej z produkcją, przetwarzaniem oraz wprowadzaniem do obrotu produktów wymienionych w załączniku I do Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską,
– w sektorze górnictwa węgla w rozumieniu rozporządzenia nr 1407/2002 z dnia 23 lipca 2002 r. w sprawie pomocy państwa dla przemysłu węglowego (Dz. Urz. WE L 205/1 z 2.08.2002),
– w sektorze rybołówstwa,
– w sektorach hutnictwa żelaza i stali oraz włókien syntetycznych w rozumieniu przepisów wspólnotowych dotyczących pomocy publicznej,
– w sektorze budownictwa okrętowego,
– w zakresie produkcji lub obrotu bronią.

Poszczególne programy, w ramach których można pozyskać dotację na założenie własnej firmy mogą mieć nieco inne rodzaje działalności, na które nie jest przyznawana dotacja. Te wymienione powyżej to najczęstsze z nich.

4. Jakie programy unijne są dostępne dla nowych firm?

Na lata 2007-2013 w ramach dotacji unijnych przewidziano cztery programy, które będą kontynuowały ideę promocji przedsiębiorczości. Programami tymi będą:
Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka – działanie 3.1 Inicjowanie działalności innowacyjnej,
Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka – działanie 8.1 Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej,
Program Operacyjny Kapitał Ludzki – działanie 6.2 Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia,
Regionalne Programy Operacyjne – działania przeznaczone dla przedsiębiorców,
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich – oś priorytetowa 3 – Działanie 311 Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej oraz Działanie 312 Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw,

5. Z jakiego programu Ja będę mógł/mogła skorzystać?

To, z jakiego skorzystasz programu będzie zależeć zarówno od Ciebie (Twojej obecnej sytuacji – wieku, statusu itp.), jak i miejsca realizacji inwestycji.

6. Czy muszę mieć wkład własny?

Bardzo często jest on wymagany, choć są dotacje gdzie nie jest on konieczny. W obecnych programach unijnych wysokość wkładu własnego uzależniona będzie od programu, w ramach którego będzie się brało udział. Dobrą wiadomością jest to, że w momencie ubiegania się o dotacje posiadanie własnych środków nie będzie gruntowanie weryfikowane, dlatego będzie je można zdobyć już po otrzymaniu pozytywnej decyzji, np. z pożyczki.

7. Kiedy starują programy unijne?

W zasadzie wszystkie nowe programy unijne już wystartowały, w 2009 roku wszystko powinno jednak przebiegać znacznie sprawniej. Wystartuje wiele nowych konkursów, w których będzie można pozyskać naprawdę duże pieniądze.

8. Co muszę zrobić, aby ubiegać się o dotacje?

W pierwszej kolejności powinieneś lub powinnaś znaleźć tę dotację lub inny rodzaj pomocy, które są w Twoim przypadku najbardziej atrakcyjne. Często jest tak, że poszczególne formy pomocy na założenie firmy wzajemnie się wykluczają, dlatego przeanalizowanie wszystkich możliwych rozwiązań i wybranie tego najatrakcyjniejszego dla siebie jest tak istotne.

Kolejnym krokiem jest rozpoczęcie prac nad biznes planem, który jest podstawowym dokumentem podlegającym ocenie komisji i decydującym o tym czy dotacja zostanie Ci przyznana, czy też nie. Musisz pamiętać, że dobrze sporządzony biznesplan dla tzw. „start-upu” powinien obejmować wiele aspektów związanych z przygotowaniami do powstania firmy, Twoją osobą jako jej założyciela, a także analizę konkurencji czy też planowane etapy rozwoju Twojego przedsiębiorstwa. Dobre biznes plany nie powstają z dnia na dzień…

Jeszcze jedna, szczególna rada od praktyków: Nie ma co ukrywać, że biznesplan, który ma posłużyć uzyskaniu konkretnych środków powinien zostać napisany „pod osoby”, które będą go oceniać. Inaczej piszę się biznesplan pod kredyt w banku, inaczej pod dotacje unijne, a jeszcze inaczej dla zewnętrznego inwestora, który oczekuje zazwyczaj szybkich zysków i zwrotu inwestycji z przedsięwzięcia.

9. Jak wyglądają poszczególne etapy pozyskiwani dotacji?

Cały proces pozyskania dotacji na start z Unii Europejskiej składa się najczęściej z poniższych etapów:
1. Wyboru odpowiedniego programu,
2. Przygotowanie dokumentacji,
3. Złożenie projektu,
4. Podpisywanie umowy,
5. Realizacja projektu,
6. Rozliczenie projektu.

To wszystko może trwać zarówno miesiąc, jak i w bardziej ekstremalnych przypadkach nawet pół roku i dłużej. Warto być na to gotowym i przewidzieć plan awaryjny, na wypadek gdyby Twoja działalność wystartowała w późniejszym czasie niż było to pierwotnie zaplanowane.

10. Czy oprócz dotacji unijnych dostępne są jeszcze jakieś inne źródła dofinansowania?

Dofinansowanie na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej można jeszcze pozyskać również ze środków Funduszu Pracy w ramach dotacji przyznawanych przez Powiatowe Urzędy Pracy do maksymalnie 22 686,84 zł [kwota aktualna od 12 listopada 2014 do lutego 2015] (dotacja ta jest wyższa od początku 2009 roku). Także osoby niepełnosprawne mogą starać się o pozyskanie specjalnie dla nich przeznaczonej dotacji w wysokości do maksymalnie 56 717,1 zł [ [kwota aktualna od 12 listopada 2014 do lutego 2015]]. Jest jeszcze sporo innych, okazjonalnych projektów (w tym także wiele ogólnopolskich konkursów), w ramach których przyznawane jest różnego rodzaju wsparcie finansowe dla startujących firm.

Sprawdź jeszcze:

Prosimy pamiętać, iż kopiowanie jakichkolwiek treści z niniejszego serwisu, jest możliwe tylko i wyłącznie po uzyskaniu pisemnej zgody właściciela BierzDotacje.pl.


Poniżej znajdziesz komentarze i pytania naszych czytelników. Odpowiedzi na część z nich znajdziesz w artykułach zamieszczonych naszego serwisu.

Witam serdecznie. Jestem studentka i planuje otworzyc wlasna dzialalnosc. ucze sie dziennie i z tego tytulu nie przysluguje mi status bezrobotnego. Chcialabym sie dowiedziec skad moge ubiegac sie o difinansowania , dotacje na rozpoczecie dzialalnosci. czy istnieja specjalne programy dla osob, ktore nie ukonczyly 25r.z.?
dziekuje za odp.

witam chcialabym założyć dzialalność gospodarczą w branży handlowej. Obecnie pracuje na umowę- o dzieło. Czy mogę starać się o dofinansowanie, jeśli tak to gdzie? Pozdrawiam

Mam pytanie o możliwość uzyskania dotacji na założenie i rozwinięcie nowej spółki (z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki jawnej). Większość programów mówi o dzialalności gosporadczej, ale mam wrażenie że w kontekście jednoosobowej działalności… Z góry dziękuję za pomoc. JK

witam chce otworzyc wlasny biznes nie mam zdolnosci kredytowej tylko wlasnosc spoldzielcza mieszkania i wlasne auto jak gdzie ii skad mam wziasc pieniadze na muj biznes sprzedac mieszkanie? prosze o odp. plis

Witam:)
Jestem osobą pracującą,przebywającą na urlopie wychowawczym. Mieszkam w mieście liczącym 21 691 mieszkańców w woj.lubuskim.Myślałam o otwarciu małej kawiarenki (w moim mieście nie ma takiej typowej kawiarenki) lub sklepu z odzieżą używaną. Czy mogę starać się o jakieś dofinansowanie lub dotację na otwarcie tejże działalności? Do kogo powinnam się z tym udać? Z tego co wiem nie mam szans na pieniążki z Urzędu Pracy,ponieważ jestem osobą pracującą.
Pozdrawiam Edyta

witam mam pytanie… czy mozna starac sie o dotacje z UP na otwarcie dzialalnosci opartej na sprzedaży detalicznej przez internet ?
dziekuje za pomoc…

witam.Chcielibysmy z bratem otworzyc działalność gosp.ale nie wiemy czy jak zrobimy to razem czyli w spólce to czy bedzie nam sie należała jakaś dotacja na start.Czy moze lepiej otworzyc działanosc gospodarcza jednoosobową i zatrudnic drugiego???

jestem rolnikiem mam 2ha przeliczeniowe 0,77 ziemi chciałbym założyć działalność gospodarczą związaną z budownictwem. Czy mogę liczyć na środki unijne.opłacam krus

Witam serdecznie. Jestem młodą nauczycielką j. niemieckiego. Wkrótce mam zamiar otworzyć własną działalność gospodarczą (nauczanie j. niemieckiego na terenach wiejskich). Przy tym na razie nie planuję zrezygnować z pracy w szkole, a zajęcia na wsi (lub wioskach)zamierzam prowadzić w ramach zajęć pozaszkolnych. Zależy mi na różnych źródłach pomocy, tak aby mieszkańcy wsi mogli korzystać jak najtaniej z nauki języka. W przyszłości mam zamiar zatrudnić nauczyciela j. angielskiego.
Pozdrawiam

witam,mam pytanie. chce zalozyc punkt przedszkolny w moim miescie. niestety w UP dowiedzialam sie, ze moge skladac wniosek o dofinansowanie, ale w tej chwili nie ma pieniedzy i nie wiadomo czy w drugiej polowie beda.musialabym sie zwolnic z pracy i zarejestrowac w UP, ale w tym wypadku… co mam robic?

Chcę otworzyć parking dla ciężarówek,do tego budka z szybkim jedzeniem.W przyszłości dodatkowo myjnia.Ziemię zamierzam kupić,mam miejsce,nie dawno wróciłem z zagranicy.
Mam szanse na dotacje?,zarejestrować się jako bezrobotny?Czy łatwiej jest dostać dotację jak mam swój wkład finansowy?Czy mogę dostać dotacje na otwarcie firmy z unii i Polski?

Witam,jestem osobą zatrudnioną na etacie w zakładzie produkcji maszyn,dodatkowo chciałbym założyć jednoosobową firmę(montaż elektryki w domach i mieszkaniach-posiadam uprawnienia na zakładanie instalacji).Potrzebuję pieniędzy (ok 30tyś.)na zakup potrzebnego sprzętu do pracy,np.wiertarki,mierniki itp.Nie posiadam wkładu własnego. Czy mam szansę na dotację?Gdzie szukać aktualnych informacji o naborach wniosków?Jestem z Dolnego Śląska.

Witam,
Jestem z Gdańska i od 02/06/2009 prowadzę Agencję Artsystyczną, jestem również osobą zatrudnioną w innej firmie na podstawie umowy o pracę czy mam szansę na bezzwrotną dotację na zakup sprzętu nagłaśniającego na potrzeby Agencji? czy muszę posiadać wkład własny?

Chce zalozyc kompleks wypoczynkowy na mojej ziemi, ktora odziedziczylam po rodzicach. Byly by to domki letniskowe itp( mikroprzedsiebirstwo). na jaka kwote bym miala szanse??Czy byly by duze trudnosci ze zyskaniem takiej dotacji?? Czy musze posiadac duzy wlasny wklad?? Prosze o pomoc , rade!!

chcialabym zalozyc dzialalnosc zajmujoco sie sprzedazom wyrobow z granitu piaskowca. Czy moge liczyc na dotacje z UE. Mam 25 lat.

Witam!
Od 8 lat oprawiam muzycznie różnorodne imprezy, od wesel,zabaw po grile włącznie.
Planuję założyć firmę, oprawiającą i nagłaśniającą imprezy. Czy mam szanse na dotację z uni? Jestem osobą zatrudnioną na czas nieokreślony. Potrzebuję troszkę pieniążków na zakup większego i bardziej profesionalnego sprzętu nagłaśniającego i na samochód do transportu. Posiadam wkład własny tj. sprzęt muzyczny o wartości przekraczającej nieco ponad 10tys zł. Proszę o fachową odpowiedź.

dotacje na dom opieki spolecznej

chce otworzyc salon kosmetyczny.Czy potrzebne sa mi do tego odpowiednie uprawnienia? jesli tak to jakie?

witam, chciałabym się dowiedzieć czy mogę starać się o dotacje na otwarcie klubu jeśli założę ze znajomymi spółkę?
proszę o udzielenie informacji

Witam, mam 21 i chciał bym założyć firmę remontowo budowlaną nie mam zbyt wiele środków własnych więc potrzebował bym sporej sumy na sprzęt i mały samochód dostawczy oraz ewentualnie małego busa do przewozu ludzi.. można powiedzieć że chciał bym zacząć od zera i chciał bym się dowiedzieć jakie są moje szanse na dofinansowanie i jakiej wysokości dofinansowania mogę się spodziewać czy w ogóle opłaca mi się ryzykować i starać się o ewentualne kredyty których również mogę nie dostać.
pozdrawiam i czekam na odpowiedź

Witam!
Mój chłopak pół roku temu założył własną działalność,otworzył studio tatuażu!!W praktyce działalność nie została jeszcze rozpoczęta, ponieważ studio jest w remoncie ( z władsnych środków )!Potrzebuje pieniędzy na sprzęt!!
Czy miałby szansę na dotację z UE?Z jakiego programu? Potrzebna suma to ok 15 tys.

Aplikowałem o dotacje w programie: „Działanie 6.2 Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki” Pojawiła się jednak możliwość otrzymania udziałów w spółce z o.o. i zatrudnienia w niej w formie prezesa. Teoretycznie nie będę jej właścicielem tylko współwłaściecielem. Czy ten fakt dyskwalifikuje mnie ze starań o dotacje? Nadal jednak chcę otworzyć własną działalność gospodarczą na którą złożyłem wniosek o dotacje.

Witam,
Dnia 21.11.2009 rozwiazalem umowę o pracę ( za moim wypowiedzeniem ) i chce zalozyc wlasna dzialanosc gosp. Pojawia sie pytanie: czy jest okres karencji zanim moge ubiegac sie o dofinansowanie z UE? Drugie: jest to dzialalnosc uslugowa, ktorą prowadzą w mojej rodzinie ojciec i brat ( tez dostali dofinansowanie z UE ), czy nic nie stoi na przeszkodzie, zeby też taką dzialalność założyć?( ta sama branża ).

Pozdrawiam,
Mirek

Sładałem już dwukrotnie wnioski o dotacje z urzędu na rozpoczęcie działalności z skutkiem negatywnym. Moje Pytanie jest takie? Kto decyduje o przyznaniu tej dotacji: Pani w urzędzie, która przyjmuje wniosek? Przecież nie moge tego sprawdzi czy przekazała go dalej.
Czy mam prawo wiedzie kto się znajduje w komisji przyznającej dotacje?
Czy mam prawo do wglądu decyzji, przecież musi ona byc podpisana przez osobę uprawnioną do tego

witam. mam 22 lata. chciałbym wraz ze znajomym otworzyć małą dzizłalność gosp.jaką jest wykonczeniówka i podobne usługi budowlane.czy możliwe jest uzyskanie pieniedzy na narzedzia z UP lub UE?na jaka kwote bym mial szanse?

Witam, chciałbym założyć działalność gospodarczą w której byłbym wspólnikiem. Byłaby to moja pierwsza działalność, wspólnik prowadził już firmę, czy w tej sytuacji mam szansę na uzyskanie dotacji? Z góry dziękuje za odpowiedzi.

witam, staram sie o dotacje na otworzenie swojej działalnosci mam problem bo chce otworzyć kwiaciarnie ale nie wiem co miała bym wpisać w kalkulacji kosztów związanych z podjęciem działalności nie weim np. sekator, doniczki. Proszę opodpowiedź

Witam :) już od paru miesięcy zbieram się na odwagę założenia firmy ,lecz nie wiem od czego zacząć .Jestem osobą pracującą ale marze o własnej firmie ,a mój plan może mi przynieść dobre zyski .Do kogo udać się o konkretną poradę w tej sprawie?

Bardzo proszę o informacje. Moj znajomy- obywatel Unii Europejskiej chcialby otworzyc w Polsce biuro czarterujace jachty z siedziba w Krakowie. Jakie sa procedury takiego uruchomienia i jakie musi miec dokumenty ?

Witam. Mój mąż prowadzi firmę remontowo budowlaną od marca tego roku na której rozpoczęcie pozyskał środki z urzędu pracy. Czy mamy możliwość otrzymać dotację z unii na zakup samochodu?

witam chciałabym otworzyć komis z akcesoriami dla dzieci typu wózki ubranka nosidełka itp. nie wiem czy mogę ubiegać się o dofinansowanie, jeśli ktoś prowadzi już taką działalność proszę o kontakt

Witam! Czy mogę starać się równocześnie o dotację z UE i UP?

witam!!! jestem młody, mam prace nigdy nie byłem bezrobotny i chciałbym założyć firme czy otrzymam dotacje na założenie firmy jak nie jestem bezrobotny bo wiem ze im sie należy?? co mam zrobic gdzie i kiedy??????? za odpowiedz z góry dziękuję pozdrawiam Paweł

witam mieszkam na wsi wraz z mężem posiadamy małe gospodarstwo tj. 3 ha chcielibyśmy uzyskać dotacje na założenie małej firmy lub działalności nie mamy jeszcze konkretnego pomysłu. Gdzie moglibyśmy uzyskać konkretnej porady na co ewentualnie możemy wzięć pieniądze i ile pozdrawiam

Witam serdecznie! Chciałabym otworzyć własną działalność, a dokładniej kupić solarium z pełnym wyposażeniem. Koszt zakupu lokalu z wyposażeniem wynosi ok. 30 tys. zł. Moje pytanie brzmi, czy mam szanse na otrzymanie dotacji z Unii Europejskiej? Mam 23 lata, mam 4-letnie dziecko i męża posiadającego firmę 1-osobową. Pierwszą prace na czas określony (tj. pół roku) po przerwie związanej z urodzeniem i wychowaniem dziecka podjęłam w 2010r . Obecnie przysługuje mi status osoby bezrobotnej. Bardzo proszę o szczegółowa odpowiedź na moje pytanie i z góry serdecznie dziękuję.

Witam!Chciałbym, się dowiedzieć czy jest możliwe pozyskanie środków z programu 6.2 na rozkręcenia studia tatuażu?Potrzebuje 20-25tyś na zakup sprzętu,mebli i być może na remont lokalu.Czy jest możliwym nie rezygnować z aktualnego zatrudnienia przynajmniej na początku działalności.Bardzo proszę o odpowiedź.Pozdrawiam